Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care interzice obligarea șoferilor din transportul rutier de marfă să efectueze operațiuni de încărcare sau descărcare a mărfurilor transportate.

Actul normativ fusese adoptat anterior de Parlament.
Citește și: Prins la Domnești cu lemne fără acte. Cât a luat amendă
Măsura se aplică șoferilor care conduc vehicule de transport rutier de marfă cu masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone, adică în principal camioane grele utilizate în transportul național și internațional de bunuri – de la mărfuri industriale și bunuri de larg consum, până la produse alimentare, materiale de construcții sau echipamente logistice.
Legea clarifică faptul că acești conducători auto nu pot fi obligați, nici direct și nici indirect, de beneficiarul transportului (clientul final care primește marfa), de furnizorul mărfurilor sau de intermediarii din lanțul logistic să participe la operațiuni de manipulare a încărcăturii, respectiv încărcare sau descărcare a mărfurilor, paletelor sau ambalajelor.
În practică, în lanțul de transport rutier intervin mai multe părți: transportatorul (firma care deține camioanele și angajează șoferii), șoferul profesionist, beneficiarul transportului (compania care comandă livrarea), expeditorul sau furnizorul mărfii și, frecvent, intermediari logistici sau case de expediții. Legea stabilește că responsabilitatea manipulării mărfii revine acestor actori economici și nu șoferului, care are ca atribuție principală transportul în siguranță și respectarea regulilor de circulație și a timpilor de condus și odihnă.



0 Comentarii