Web Analytics
scris vineri, 21.07.2023

Șocant! Bătrânii de la azilul din Găvana se plângeau de sete! Prefectul le-a cumpărat apă

Revenim cu noi amănunte de la controlul de urgență efectuat vineri, 21 iulie, la un azil de bătrâni din Pitești, la care prefectul Radu Perianu a cerut și intervenția Poliției. Acolo unde, pe 10 iulie, mai fusese făcut un control soldat cu amenzi.

Citește și: Update. La azilul din Pitești controlat cu Poliția, dosar penal pentru comportare abuzivă!

Ei bine, am aflat că este vorba despre un centru privat de cazare și îngrijire a persoanelor vârstnice, mai exact un corp de clădire din cartierul Găvana III. Acolo unde echipa de control, însoțită de prefectul Radu Perianu, a ajuns în urma unor sesizări ale bătrânilor care se plângeau că suferă de căldură și de sete, ei fiind ținuți încuiați.

Și, într-adevăr, ușa din termopan era încuiată, cheia fiind în ușă, în exterior, geamurile erau vopsite (oare de ce?), iar bătrânii, săracii, cereau apă!

Drept care, prefectul Radu Perianu s-a dus și le-a cumpărat apă de băut.

Vă reamintim că în această cauză a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de purtare abuzivă, iar cercetările continuă, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...