Web Analytics

articol scris marți, 08 februarie 2022

Coronavirus România. Rata de pozitivare a testelor a fost de 31.9%, în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 36.269 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 19.311 mai mult decât în ziua anterioară. 3.856 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și:A fost reținut minorul bătăuș din Pitești

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba45.67837120,22
2.Arad58.324100020,21
3.Argeș61.753101617,66
4.Bacău55.77444110,12
5.Bihor72.81986819,55
6.Bistrița-Năsăud26.58115310,92
7.Botoșani32.55738411,62
8.Brașov90.831118222,04
9.Brăila27.0321008,20
10.Buzău33.61069313,27
11.Caraș-Severin25.04632611,30
12.Călărași22.0722739,88
13.Cluj128.432173229,26
14.Constanța97.061159423,40
15.Covasna16.3091988,50
16.Dâmbovița46.04654411,40
17.Dolj59.19160714,14
18.Galați55.28444310,60
19.Giurgiu23.82637210,16
20.Gorj19.1232367,61
21.Harghita19.9151968,82
22.Hunedoara48.57434516,93
23.Ialomița23.3082578,43
24.Iași95.644103613,98
25.Ilfov97.50496624,86
26.Maramureș46.11350514,54
27.Mehedinți18.8112857,02
28.Mureș53.22266013,89
29.Neamț42.30741110,12
30.Olt31.7963249,44
31.Prahova82.156134315,37
32.Satu Mare29.36618310,54
33.Sălaj24.03820114,48
34.Sibiu61.72153725,02
35.Suceava54.4742907,95
36.Teleorman29.0752257,29
37.Timiș127.335169829,41
38.Tulcea18.73723013,09
39.Vaslui32.6232406,78
40.Vâlcea34.62332514,34
41.Vrancea23.0281778,05
42.Mun. București427.535682534,29
43.Din străinătate**3.9605 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  31.834*6472 
 TOTAL2.455.04836.269 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 8 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.455.048 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 75.972 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.017.188 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.990 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și:8 februarie – Ziua Internațională a Râsului și a Fericirii

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA38
2ARAD56
3ARGEŞ54
4BACĂU29
5BIHOR24
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI21
8BRAŞOV65
9BRĂILA9
10BUZĂU61
11CARAŞ-SEVERIN20
12CĂLĂRAŞI10
13CLUJ54
14CONSTANŢA80
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA19
17DOLJ91
18GALAŢI38
19GIURGIU10
20GORJ24
21HARGHITA11
22HUNEDOARA57
23IALOMIŢA19
24IAŞI66
25ILFOV69
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI8
28        MUREŞ66
29NEAMŢ23
30OLT41
31PRAHOVA68
32SATU MARE11
33SĂLAJ6
34SIBIU47
35SUCEAVA42
36TELEORMAN36
37TIMIŞ143
38TULCEA6
39VASLUI27
40VÂLCEA19
41VRANCEA11
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI476
 TOTAL1.990

Până astăzi, 60.916 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.02.2022 (10:00) – 08.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 193 de decese (103 bărbați și 90 femei), dintre care 9 decese anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 193 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 la categoria 30-39 de ani, 2 la categoria 40-49 de ani, 9 la categoria 50-59 de ani, 41 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 78 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 60 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

188 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 193 de pacienți decedați, 154 au fost nevaccinați și 39  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. 38 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bihor, Brașov, Constanța, Mureș și Tulcea, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 11.565, cu 319 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.123 de persoane, cu 21 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.123 pacienți internați la ATI, 967 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 843 sunt minori, 821 fiind internați în secții, cu 64 mai puțin decât în ziua anterioară și 22 la ATI, cu 4 mai puțin decât în ziua anterioară.

Citește și:A pierdut controlul volanului și a ajuns cu TIR-ul în șanț. Șoferul era polonez

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.033.606   teste RT-PCR și 7.813.718  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 33.285 de teste RT-PCR (19.684 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.601 la cerere) și 80.395 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 243.118 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.880 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 86.915  persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 5 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.397 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 790 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 februarie, 1.733 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 474.200 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.887 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 13 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Citește și:Munca în condiții de izolare. Ce prevederi trebuie să respecte angajatorul

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022, au fost raportate 90.909.480 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA CAZURICONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit17.375.077 (+2.157.797) 156.844  (+4857)
Franţa19.872.989 (+2.570.441) 131.588  (+2099)
Spania10.117.833    (+726.561)   93.698  (+1391)
Italia11.235.745 (+1.023.124) 147.320  (+2977)
Germania10.421.677   (+1.385.882) 118.332  (+1206)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 3 FEBRUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
376.229.546 (+25.415.462)5.681.828 (+78.071)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reguli noi pentru obținerea și reînnoirea permisului auto, din 6 noiembrie

Șoferii care au antecedente de dependență de alcool, suferă de anumite afecțiuni psihice sau au probleme de vedere vor fi […] Citește!

George Simion: „Vedem din ce în ce mai mulţi muncitori din ţări terţe. Am cerut o comisie de anchetă”

Preşedintele AUR, George Simion, a atras atenţia asupra disparităţilor sociale dintre regiunile României, spunând că reducerea fondurilor europene riscă să […] Citește!

Un nou caz de femicid în România: O femeie a fost omorâtă în bătaie de partenerul ei. Bărbatul a fost arestat preventiv

O femeie în vârstă de 51 de ani, din judeţul Dolj, a murit după ce a fost lovită cu pumnii […] Citește!

Nazare nu exclude taxe și impozite noi în 2027: „Nu îmi doresc, dar avem nevoie de sustenabilitate” 

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, nu a exclus posibilitatea introducerii unor taxe și impozite noi în 2027, afirmând că orice program […] Citește!

Înșelăciune de 25.000 de euro. Piteștean păgubit

Un bărbat de 31 de ani, din Găești, județul Dâmbovița, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din […] Citește!

Pitești. A trecut pe roșu și l-a văzut Poliția. Ce a urmat

Marți, 27 octombrie, polițiștii din cadrul Secției 1 Pitești au depistat un bărbat în vârstă de 45 de ani, din […] Citește!

Ion Mînzînă a discutat cu premierul României despre situația de la Dacia

Ion Mînzînă, președinte al Consiliului Județean Argeș și al PSD Argeș, s-a întâlnit miercuri, 28 octombrie, cu premierul Luca Niculescu, […] Citește!

Binoclu de vânătoare: cum alegi mărirea și obiectivul potrivit pentru teren

La vânătoare, fiecare detaliu contează. O mișcare discretă la marginea pădurii, silueta unui animal pe o creastă sau schimbarea luminii […] Citește!

Deputatul Cătălin Mîndroc, la Bruxelles: „A fost o onoare să reprezint legislativul României”

Deputatul PSD de Argeș, Cătălin Mîndroc, a participat la prima reuniune a reprezentanților Comisiilor de Apărare din statele membre NATO, […] Citește!

Giurgiu. Bărbat reținut după ce și-a agresat mama. Femeia a ajuns la spital

Miercuri, 28 octombrie 2026, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Giurgiu a informat într-un comunicat că bărbatul în vârstă de 40 […] Citește!

Dramă în familia de artişti Ilfoveanu! În ziua în care tatăl a dezvelit monumentul semicentenar de pe Transfăgărăşan, fiul s-a sinucis

Sculptorul Adrian Ilfoveanu a aflat abia a doua zi că fiul lui și-a curmat viața Mesaj sfâșietor pe Instagram despre […] Citește!

Cât costă Inspecția Tehnică Periodică la Publitrans

Publitrans 2000 S.A. Pitești pune la dispoziția persoanelor fizice și juridice serviciile stației proprii de Inspecție Tehnică Periodică (ITP). Societatea […] Citește!

Omul săptămânii

Maria Teodora Niță

Opinie

Când CJ-ul lui Mînzînă îşi plăteşte căţelul din bani publici ca să latre la ziarişti

Din ediția tipărită

Pieţele din Câmpulung au şef un consilier judeţean

Recent revenit în administrație în calitate de consilier județean din partea PSD, inginerul Constantin Ivan, fost șef la Hidroelectrica și […] Citește!

Închiderea Bulevardului „Pardon”, prilej de promenadă şi odihnă pe carosabil

Se perpetuează măsura restricționării circulației auto pe străzile adiacente Bulevardul ”Pardon” din Câmpulung, în week-end, deși fără acționarea bolarzilor, ci […] Citește!

Se caută medici pentru urgenţe la Câmpulung

După ce concursurile pentru recrutarea a mai multor medici primari și specialiști nu s-a soldat cu ocuparea tuturor posturilor oferite […] Citește!

Foto-pamflete

Capturare de câini cu poliţişti chemaţi cu apel la 112 de un… poliţist

Firma specializată în capturarea câinilor fără stăpân angajată de Primăria Ștefănești a ajuns vineri, 16 octombrie, la locul indicat că […] Citește!

Victorie pentru Lasconi după ce a fost dată în judecată de un subaltern

Rămășițele vremurilor pe când făcea pe reporterul de investigații în administrația locală s-au dispersat cumva luna aceasta pentru Elena Lasconi. […] Citește!

Salariul, această specie protejată prin contractul de muncă, riscă să dispară tocmai din instituţia care ar trebui să apere pădurea

Gărzile Forestiere, instituții care ar trebui să vegheze asupra fondului forestier, se confruntă cu o problemă cât se poate de […] Citește!

Foto-pamflete

Una caldă, alta rece pentru poliţişti argeşeni pensionaţi. Tatia şi-a recuperat impozitul, Ciolan s-a trezit prea târziu

Comisari șefi cu funcții în Poliția argeșeană, Cecilia Tatia și Gheorghe Ciolan, s-au judecat recent revendicând anumite drepturi bănești. Fosta […] Citește!

Plăţi necuvenite de 100.000 la Boteni pentru amenajarea Centrului Civic

Auditorii Curții de Conturi au găsit și la Boteni ceva nereguli cu salariile, dar nu a existat valoare mare ca […] Citește!