Web Analytics
scris vineri, 24.05.2013

O casă de avocatură din Bucureşti îi va reprezenta pro bono pe soţii Matei

# Întorsătură în ultimul caz de malpraxis de la Spitalul Judeţean. Drama familiei Matei din Bascov, pe care v-o relatam pe larg într-un număr anterior, a impresionat opinia publică, stârnind mai multe reacții. Cea mai importantă reacție este cea a unei firme de avocatură din Bucureşti, Bărcan-Winzer şi Asociaţii. Aceasta s-a oferit să îi reprezinte pro bono pe cei doi soţi în demersurile întreprinse pentru a li se face dreptate în cazul decesului micuţei lor. Caz care se află în prezent şi în atenţia Poliției. Din câte am aflat chiar de la Alexandra Matei, mămica îndoliată, ancheta a stagnat în lipsa raportului de expertiză medico-legală care nu a fost eliberat încă de Serviciul de Medicină Legală Argeş. Vă reamintim că fetiţa de numai şapte zile a familiei Matei, născută pe 5 martie a.c, în maternitatea Spitalului Judeţean Argeş, a murit la numai o zi de la externare, cauza morţii înscrisă pe certificatul constatator al decesului fiind un omfalocel. Chiar pe 1 iunie, de Ziua Copilului, familia Matei plănuieşte să organizeze un protest atât la Spitalul Judeţean Argeş, cât şi în faţa Primăriei Piteşti, pentru a atrage atenţia conducerii spitalului, dar şi autorităţilor, asupra gravităţii şi complexităţii cazului de malpraxis. Încă unul, pe lista deja cam… lungă de la Spitalul Județean Argeș. Iustina HARCO-BURCEA

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...