Filarmonica Piteşti organizează joi, 14 mai a.c., de la ora 19.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor, un nou concert cameral. După un an, Trio Contraste revine pe scena filarmonicii piteştene într-un recital cameral extraordinar intitulat „14 mai în glumă, 14 mai în serios”. Cei trei muzicieni (flautistul Ion Bogdan Ştefănescu, pianistul Sorin Petrescu şi percuţionistul Doru Roman) vor interpreta piese muzicale compuse de: Jean-Philippe Rameau (Tamburina), C. Keller (Mozart în Argentina şi Beethoven în Brazilia), Franz Schubert (Serenada), Camille Saint-Saëns (Carnavalul animalelor), Claude Debussy (Clar de lună), Erik Satie (Sporturi și distracții), Richard Galliano (Impressions latino) şi Henry Mancini (Suită din muzică de film). D.G.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii