Web Analytics
scris joi, 14.04.2022

Zece urşi din Argeş vor fi vânaţi în scop preventiv

Recent a fost emis un ordin al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor pentru aprobarea nivelului de intervenție și de prevenție în cazul speciei de urs brun în interesul sănătății și securității populației și în scopul prevenirii unor daune importante. Practic, este vorba de niște derogări la cota anuală de vânat.
Per total, la nivel de țară vor fi vânați 220 de urși. La nivel de prevenție, adică în scopul prevenirii unor pagube produse prin atacuri ale urșilor, vor fi recoltate 140 de exemplare prin metoda ”la pândă” și ”la dibuit”.

Iar zece animale vor fi vânate în Argeș, câte unul la Dâmbovicioara, Corbi, Stoenești, Arefu, Sălătrucu, Nucșoara, Rucăr, Brăduleț, Micești și Berevoești. La nivel de intervenție, adică acolo unde deja urșii deranjează, 80 de exemplare vor fi vânate sau relocate. În privința acestora, este nevoie de aprobări diverse, la solicitarea gestionarului fondului cinegetic, după întocmirea unui dosar de constatare a pagubelor.
Cătălin Ioan Butoiu

Citește și Conform unui studiu al „Conservation Carpathia”, în Făgăraş sunt 17-18 urşi/100 km pătraţi

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...