Web Analytics
scris miercuri, 13.08.2014

Un argeșean a fost membru al comisiei Olimpiadei Internaționale de Astronomie

Un argeșean a făcut parte din Comisia de evaluare a probei observaționale de la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică 2014. Inginerul fizician Ion Drăgoi, care lucrează în prezent ca muzeograf planetariu la Muzeul Județean Argeș, a făcut parte în calitate de profesor evaluator observațional din olimpiada internațională de astronomie, desfășurată pentru prima dată în România, în judeţul Suceava. Acesta a rămas impresionat de atmosfera creată, dar și de rezultatele obținute de echipa României, sperând ca pe viitor o competiție de astronomie să se desfășoare și în județul Argeș unde se află unul dintre cele mai performante planetarii din țară. Reamintim că în timpul desfășurării olimpiadei, concurenţii au susţinut patru probe de concurs: observaţională, teoretică, analiza de date şi proba pe echipe. Aproximativ doua sute de elevi din 37 de țări au participat la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică organizată la Suceava, fiind cea mai mare prezență înregistrată la o olimpiadă internațională în acest domeniu. Olimpicii români au obținut 10 medalii la olimpiada organizată anul acesta la Suceava. România a participat la competiție cu două echipe, care au câștigat în total șase medalii de aur și patru medalii de argint. Acest lucru este excepțional ținând cont că în țara noastră nu există ore de astronomie în liceu și de multe ori nici condiții de pregătire pentru elevii pasionați de acest domeniu față de țări precum China sau SUA, care totuși au fost depășite autoritar de elevii români.
Alex Vlaicu

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...