Web Analytics
scris vineri, 12.08.2022

Uite cum arată ruina numită ”Hotel Muntenia”! Pe vremuri aici era recepția

Decesul lui Ion Vâlcu, fost șef al Cramei ”Muntenia” din Pitești, ne-a readus în atenție starea jalnică a unui edificiu important situat în centrul municipiului reședință de județ. Este vorba despre Hotelul ”Muntenia”, pe vremuri un simbol, acum, adică de vreo două decenii, o ruină.

Citește și: Gentea anunţă că lucrările la noul mall încep la 1 octombrie


Clădirea arată deplorabil, e năpădită de buruieni, are pereții cojiți și scările știrbe. În holul mare, de la parter, unde pe vremuri se afla recepția, există acum o adunătură de gunoaie, moloz și aparate de jocuri (păcănele), sticle, cutii de tot felul, televizoare, hârtie igienică etc, etc.


Cu câteva luni în urmă, patronul acestui stabiliment a declarat (sau, mă rog, așa ni s-a comunicat) că vrea să facă în această zonă un mall, un cazino, terase și piscine, plus o parcare subterană pe câteva niveluri. Îi urăm succes, dar avem mari rezerve!

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...