Sportiv muscelean medaliat la Jocurile Francofoniei

de | 2.08.2017 17:27 | Sport

18 manole  zahariaLa finalul lunii trecute, la Abidjan, în Coasta de Fildeş, s-a desfăşurat o nouă ediţie a Jocurilor Francofoniei, la care România a concurat doar la discipline sportive, nu şi în domeniul cultural. Cei 57 de sportivi concurenţi au reuşit să obţină 29 de medalii, 7 de aur, 9 de argint şi 13 de bronz.

Două dintre acestea au fost cucerite de un muscelean, Alexandru Manole, de la CS Pristavu Câmpulung, cel care a fost şi port-drapelul delegaţiei României în Coasta de Fildeş. El s-a impus în proba de dublu mixt la Tenis de masă, alături de Alina Zaharia, de la Farul Constanţa, şi s-a clasat pe locul secund în proba de simplu masculin. Alexandru Manole va reprezenta din nou România în această lună, la Universiada de vară de la Taipei.