scris joi, 22.02.2024

Sorana Cîrstea, în semifinale la Dubai. A înfrânt-o în sferturi pe campioana de la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a reuşit o victorie de senzaţie în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, campioana en titre de la Wimbledon.

Sorana Cîrstea a reușit o victorie incredibilă cu cehoaica Marketa Vondrousova în sferturile turneului de la Dubai, scor 2-6, 7-6 (1), 6-1. Sportiva română a fost condusă cu set și 1-5, dar a reușit să revină în meci. A câștigat cinci game-uri consecutive și a trimis setul în prelungiri. Românca s-a impus în tie-break cu 7-1 pentru a trimite meciul în setul decisiv pe care l-a câștigat cu 6-2.
Sportiva româncă o va întâlni în semifinalele de la Dubai pe Jasmine Paolini, care s-a calificat în penultimul act al competiției după ce Elena Rybakina s-a retras. În clasamentul live, Sorana are acum 2.223 de puncte. Și e pe locul 21, cel mai bun din carieră.