Web Analytics
scris luni, 22.06.2026

Scos din trafic de polițiștii rutieri piteșteni după ce a fost depistat conducând sub influența alcoolului

În ziua de 22 iunie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Argeș au depistat un conducător auto, de 53 de ani, din Nucșoara, care conducea un autoturism pe str. Gh Șincai din municipiul Pitești, iar întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest.

În urma testării a rezultat o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar persoana în cauză a fost condusă la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii prin analize de specialitate, a îndeplinirii condiției pentru răspunderea de natură penală, referitoare la valoarea alcoolemiei în sânge.

Citește și S-a câștigat marele premiu la Loto 5/40, în valoare de 1,4 milioane de lei. Unde s-a jucat biletul norocos

În cauză au fost întocmite acte premergătoare privind săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului, iar dreptul de a conduce al celui în cauză a fost suspendat, fiind eliberată dovadă înlocuitoare, fără drept de circulație. Cercetările sunt continuate, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...