Web Analytics
scris luni, 04.12.2023

Rapsodul Grigore Leşe: „Melodia «Aşa-i românul» e ungurească”

Rapsodul Grigore Leșe, în vârstă de 69 de ani, a creat o intensă controversă în industria muzicii populare românești susținând că melodia „Așa-i românul”, adesea interpretată în special la evenimentele ce marchează 1 Decembrie, provine de fapt din folclorul maghiar. Și, pentru a a adăuga și mai mult gaz pe foc, Grigore Leșe a mai spus că interpreții români o cântă pentru că nu au știință, pentru că sunt oportuniști.

Citește și: O mașină parcată a luat foc la Lerești, în Argeș


Declarația sa a stârnit furia și nemulțumirea unor adevărate legende ale muzicii populare în România, printre care se numără Nicolae Furdui Iancu și Veta Biriș. Aceștia au criticat vehement afirmațiile lui Leșe, considerându-le greșite și total nejustificate.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...