Web Analytics
scris miercuri, 27.08.2014

Proiect regional: un drum județean va lega Argeșul, Teleormanul, Giurgiu și Dâmbovița

Florin Tecău, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, a declarat că întâlnirile dintre conducerea judeţului nostru şi cele ale celorlalte judeţe vecine, în vederea întocmirii unor proiecte comune pentru accesarea de fonduri europene, au început săptămâna trecută la Dâmboviţa. „La Dâmboviţa am constatat că suntem prima asociaţie, la nivelul judeţelor, care ne gândim să promovăm astfel de proiecte regionale. Întâlnirea de săptămâna trecută a fost foarte importantă pentru că am stabilit metoda de lucru şi obiectivele prioritare. Acestea vor fi cuprinse într-o hotărâre a Consiliului Judeţean din septembrie, este vorba de un drum judeţean din sudul judeţului care leagă judeţele Argeş, Teleorman, Giurgiu şi Dâmboviţa. Probabil, acesta va fi proiectul cel mai complex la nivelul drumurilor judeţene din România şi mă refer aici la faptul că sunt patru judeţe implicate într-un astfel de proiect”, a precizat Florin Tecău, preşedintele CJ Argeş, care, încă de acum două săptămâni, declara că, datorită noilor reglementări care prevăd că banii de la Uniunea Europeană se vor accesa cu prioritate în cadrul parteneriatelor dintre judeţe, în această perioadă vor avea loc mai multe întâlniri cu judeţele vecine.
Ionuţ BURCEA

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...