Web Analytics
scris vineri, 24.05.2013

Prefectul Soare a fost făcut „Veteran de Onoare”

Joia trecută, la Cercul Militar din Piteşti a avut loc Conferinţa anuală a Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război – Filiala Argeş. Evenimentul condus de gen. br. în rezervă Stan Niţu, preşedinte al A.N.V.R. Argeş, s-a desfăşurat sub denumirea „111 ani de la instituirea titlului de veteran de război”, titlu conferit pentru prima dată, prin decret regal, de către regele Carol I în 1902. Cu acest prilej, prefectul Cristian Soare, primarul comunei Bogaţi, Ion Gârleanu şi preşedintele Asociaţiei Cadrelor Militare în Retragere şi Rezervă – Filiala Argeş, Alexandru Ţânţarcu au fost onoraţi cu titlul „Legitimaţia Veteran de Onoare” a A.N.V.R. De asemenea, au mai fost acordate „Diplome de excelenţă ale Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război”. Printre cei cărora le-au fost conferite astfel de diplome numărându-se, pe lângă mai mulţi veterani şi cadre militare în rezervă, și săptămânalul Jurnalul de Argeş sau Casa de Pensii.  Ionuţ BURCEA

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...