Joia trecută, la Cercul Militar din Piteşti a avut loc Conferinţa anuală a Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război – Filiala Argeş. Evenimentul condus de gen. br. în rezervă Stan Niţu, preşedinte al A.N.V.R. Argeş, s-a desfăşurat sub denumirea „111 ani de la instituirea titlului de veteran de război”, titlu conferit pentru prima dată, prin decret regal, de către regele Carol I în 1902. Cu acest prilej, prefectul Cristian Soare, primarul comunei Bogaţi, Ion Gârleanu şi preşedintele Asociaţiei Cadrelor Militare în Retragere şi Rezervă – Filiala Argeş, Alexandru Ţânţarcu au fost onoraţi cu titlul „Legitimaţia Veteran de Onoare” a A.N.V.R. De asemenea, au mai fost acordate „Diplome de excelenţă ale Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război”. Printre cei cărora le-au fost conferite astfel de diplome numărându-se, pe lângă mai mulţi veterani şi cadre militare în rezervă, și săptămânalul Jurnalul de Argeş sau Casa de Pensii. Ionuţ BURCEA
Trump despre negocierile Ucraina-Rusia: Eu sunt șeful
„Eu sunt șeful” a declarat președintele american Donald Trump miercuri, în fața unei săli pline de...



0 Comentarii