În acest an, numărul infracţiunilor privind regimul materiilor explozive constatate de poliţiştii argeşeni s-a dublat faţă de anul trecut. În perioada sărbătorilor de iarnă, oamenii legii au sesizat 21 astfel de infracţiuni, după cum ne-a informat prefectul Mihai Oprescu în cadrul primei conferinţe săptămânale de presă a Prefecturii Argeş din acest an. Anul trecut, în aceeaşi perioadă, în Argeş s-au înregistrat doar 12 infracţiuni la regimul materialelor explozive. Şi valoarea materialelor pirotehnice confiscate de poliţişti în acest an a fost de 11 ori mai mare faţă de anul anterior, respectiv 20.920 de lei în perioada decembrie 2014-ianuarie 2015, faţă de numai 1.870 de lei în perioada decembrie 2013-ianuarie 2014. Cu toate astea, valoarea materialelor confiscate rămâne una mică, având în vedere cât de mult s-a vândut pe piața ”neagră”…
Iustina HARCO-BURCEA
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii