PSD Argeș a făcut ieri plângere penală împotriva prefectului Emanuel Soare pentru abuz în serviciu. Motivul – faptul că nici până acum prefectul nu a emis ordinul de demitere a lui Sorin Apostoliceanu din funcția de viceprimar al municipiului Pitești deoarece, trecând de la PSD la PNL pentru a candida la Primâria Pitești, a încălcat legea privind statutul aleșilor locali. PSD a decis excluderea lui Apostoliceanu din partid, iar printr-o adresă înregistrată la Prefectura Argeș a solicitat prefectului să constate, prin ordin, încetarea de drept a mandatului de viceprimar și de consilier local pentru Sorin Apostoliceanu care a fost validat de către PNL drept candidat liberal la primărie. Prefectul nu a emis însă ordinul până acum, motiv pentru care PSD îl acuză de abuz în serviciu, deoarece în acest fel a obținut un folos de imagine necuvenit pentru PNL, partid care l-a validat și pe Soare drept candidat al său pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Argeș. (M.S)
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii