Web Analytics
scris joi, 05.12.2013

Piteştiul a dat onorul la parada militară de 1 Decembrie din Capitală

Piteştiul a avut reprezentanţi în uniformă la parada militară organizată şi în acest an, pe 1 decembrie, în Capitală, cu ocazia sărbătorii noastre naţionale. Singura unitate militară din Argeş care a fost desemnată să participe la această manifestare, la Bucureşti, a fost în acest an Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre Basarab I. „Este pentru prima dată după Revoluţie când ni se acordă un astfel de privilegiu.”, ne-a spus comandantul şcolii, col. Ion Panait. Purtând drapelul unităţii, un detaşament de militari, sub comanda maiorului Gheorghe Bobiţoiu, a bătut pasul de defilare pe sub Arcul de Triumf şi a dat onorul Preşedintelui ţării. Adriana Gândilă

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

RO-Alert post factum la Câmpulung

Furtuna cu grindină care s-a abătut asupra Câmpulungului luni după-amiază a fost prevăzută de norii negri ce se tot adunau și de durerile de oase...