
Legitimat la CSU Pitești, handbalistul Alexandru Pușcaș-Ilisei se numără printre jucătorii convocați la Lotul Național de Tineret Masculin al României pentru acțiunile programate în perioada 21 iunie – 20 iulie 2026. Selecționata pregătită de antrenorul principal Bogdan Șoldănescu va efectua un stagiu de pregătire centralizată la Ploiești în perioada 21-25 iunie. Ulterior, tricolorii vor participa la Trofeul Carpați, competiție programată între 26 și 28 iunie, unde vor întâlni reprezentativele Poloniei, Turciei și România B. Pregătirea continuă în luna iulie, cu un nou stagiu programat între 1 și 7 iulie. În acest interval, echipa națională va disputa un joc de verificare împotriva Franței, pe 4 iulie, la Turda.
Punctul culminant al verii este reprezentat de Campionatul European M20, competiție ce va fi găzduită de Cluj-Napoca și Turda în perioada 7-20 iulie. Alexandru Pușcaș-Ilisei figurează pe postul de centru în lotul lărgit alcătuit din 20 de jucători. Conform Federației Române de Handbal, 18 handbaliști vor fi selectați pentru a face parte din lotul final care va reprezenta România la Campionatul European.
Citește și Bogdan Andone își dorea ca Bettaieb să rămână la FC Argeș
Citește și Cristian Tănase, antrenor secund la FC Argeş: „Încercăm să fim din nou sus, în Cupă şi în campionat”



0 Comentarii