Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

Piteştean convocat la Lotul Naţional de Handbal Tineret Masculin al României

Legitimat la CSU Pitești, handbalistul Alexandru Pușcaș-Ilisei se numără printre jucătorii convocați la Lotul Național de Tineret Masculin al României pentru acțiunile programate în perioada 21 iunie – 20 iulie 2026. Selecționata pregătită de antrenorul principal Bogdan Șoldănescu va efectua un stagiu de pregătire centralizată la Ploiești în perioada 21-25 iunie. Ulterior, tricolorii vor participa la Trofeul Carpați, competiție programată între 26 și 28 iunie, unde vor întâlni reprezentativele Poloniei, Turciei și România B. Pregătirea continuă în luna iulie, cu un nou stagiu programat între 1 și 7 iulie. În acest interval, echipa națională va disputa un joc de verificare împotriva Franței, pe 4 iulie, la Turda.
Punctul culminant al verii este reprezentat de Campionatul European M20, competiție ce va fi găzduită de Cluj-Napoca și Turda în perioada 7-20 iulie. Alexandru Pușcaș-Ilisei figurează pe postul de centru în lotul lărgit alcătuit din 20 de jucători. Conform Federației Române de Handbal, 18 handbaliști vor fi selectați pentru a face parte din lotul final care va reprezenta România la Campionatul European.

Citește și Bogdan Andone își dorea ca Bettaieb să rămână la FC Argeș

Citește și Cristian Tănase, antrenor secund la FC Argeş: „Încercăm să fim din nou sus, în Cupă şi în campionat”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...