Peste 1500 de cazuri Covid-19 nou confirmate, în România

de | 3.09.2021 13:52 | Actualitate

Până astăzi, 3 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.103.198 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

1.057.522 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.520 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21458140,27
2.Arad24014310,38
3.Argeș27789270,22
4.Bacău26767400,48
5.Bihor29536230,17
6.Bistrița-Năsăud12405280,87
7.Botoșani14385200,19
8.Brașov44115520,39
9.Brăila1343970,21
10.Buzău12795140,28
11.Caraș-Severin11738200,46
12.Călărași10462160,66
13.Cluj58824480,82
14.Constanța43882490,57
15.Covasna859550,09
16.Dâmbovița22816120,28
17.Dolj27234270,45
18.Galați28126340,39
19.Giurgiu11264170,55
20.Gorj9355150,21
21.Harghita837530,18
22.Hunedoara23232160,38
23.Ialomița1096090,29
24.Iași43190500,32
25.Ilfov46225631,09
26.Maramureș20845590,39
27.Mehedinți8454120,22
28.Mureș2418780,17
29.Neamț19518350,57
30.Olt14879280,33
31.Prahova36079400,41
32.Satu Mare13614830,77
33.Sălaj11048150,19
34.Sibiu26931310,56
35.Suceava24988560,49
36.Teleorman14108260,62
37.Timiș55531770,79
38.Tulcea856770,34
39.Vaslui16278250,26
40.Vâlcea16626110,21
41.Vrancea10896200,29
42.Mun. București1878502730,93
43.Din străinătate**100623
44.Cazuri noi nealocate pe județe

812*

51
TOTAL1.103.1981.520

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

CITESTE SI  Conservation Carpathia construiește, la Nucșoara, un centru de zi destinat copiilor din mediul rural

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 262 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD2
3ARGEŞ10
4BACĂU11
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI4
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ7
14CONSTANŢA8
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ8
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA2
24IAŞI8
25ILFOV6
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI34
29MUREŞ3
30NEAMŢ38
31OLT2
32PRAHOVA7
33SĂLAJ1
34SATU MARE15
35SIBIU3
36SUCEAVA14
37TELEORMAN4
38TIMIŞ19
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI9
42VRANCEA5
Total       262

 

Până astăzi, 34.650 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 02.09.2021 (10:00) – 03.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 33 de decese (16 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Galați, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și Municipiul București.

 

Dintre cele 33 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani.

 

31 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

 

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.772. Dintre acestea, 345 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 99 sunt minori, 97 fiind internați în secții și 2 la ATI.

  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.143.856 de teste RT-PCR și 2.478.010 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.943 de teste RT-PCR (5.951 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.992 la cerere) și 26.352 de teste rapide antigenice. 

 

Pe teritoriul României, 9.242 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.586 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.034 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 52 de persoane.

 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.033 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 559 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

 

CITESTE SI  Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, august 2021

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 septembrie, 579 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 148.400 lei. 

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

 

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.574 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

CITESTE SI  Noile tarife practicate de Spitalul Orășenesc Mioveni pentru serviciile medicale și investigații paraclinice

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

 

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

 

În intervalul 26 august 2021 – 2 septembrie 2021, au fost raportate 36.750.802 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

 

 

ŢARA

 

CAZURI

 CONFIRMATE

DECEDAȚI

 

Franţa     6.742.488  (+122.877)114.210  (+838)
Regatul Unit6.731.423  (+238.517)132.437  (+797)
Spania4.847.298    (+52.946)  84.146  (+809)
Italia4.530.246    (+45.633)129.093  (+342)
Germania3.937.106    (+65.241)              92.140  (+160) 

 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 SEPTEMBRIE 2021

 

CAZURI CONFIRMATE

 

DECEDAȚI

 

217.289.485  (+4.870.823)4.507.388  (+71.061)

 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 26 august 2021 – 2 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

 

Grupul de Comunicare Strategică

 

CITESTE SI  Emanuel Mazăre, elevul olimpic la matematică, a fost premiat de Primăria Pitești

Articol scris de Bianca Solomon

Distribuie!

0 Comentarii