Marți, 21 noiembrie, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Argeș au pus în aplicare trei mandate de percheziţie domiciliară emise de Judecătoria Pitești.
Citește și: Pitești. Circulație oprită pe strada Smeurei, în noaptea de miercuri spre joi
Perchezițiile au avut loc în Argeș, la locuința și la imobilele folosite de o persoană bănuită de săvârşirea infracțiunii de delapidare în formă continuată.
Despre ce este vorba aflăm de la Biroul de presă al IPJ Argeș:„în cursul anului 2023, o femeie de 70 de ani, din Mărăcineni, având calitatea de contabil, precum și atribuții de casier, în cadrul unui agent comercial, cu ocazia administrării sumelor de bani pe care le avea în gestiune, în mod repetat și în baza aceleiași rezoluții infracționale, și-ar fi însușit sume de bani”.
Prejudiciul stabilit până în această fază a cercetărilor este de aproximativ 320.000 de lei – conform sursei citate.
Cu ocazia perchezițiilor au fost descoperite și ridicate mai multe înscrisuri cu valoare probatorie.
Persoana bănuită a fost condusă la sediul poliției pentru audiere, iar cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită.
0 Comentarii