Web Analytics
scris joi, 09.05.2013

Pe 10 mai, Cetăţeniul îşi promovează potenţialul turistic

În zilele de 10 şi 12 mai, comuna Cetăţeni aşteaptă turişti din toată ţara pentru a lua parte la o serie de manifestări artistice şi culturale. Evenimentul se va desfăşura în cadrul proiectului „Legendă şi tradiţie” de promovare a Mănăstirii Cetăţuia Negru-Vodă. Un proiect cu finanţare europeană, în valoare de 1.040.880 lei, ce are ca obiectiv creşterea gradului de atractivitate turistică a zonei Cetăţeni. Vineri, 10 mai, între orele 10 şi 15, va avea loc un program artistic de muzică patriotică, cu fanfară şi cor religios chiar în zona mănăstirii, scena fiind amenajată între stânci. Ziua de duminică va cuprinde, între orele 10 şi 22, un program bogat și atractiv: o gală demonstrativă de box cu puncheri din Câmpulung, o expoziţie de pictură religioasă, dar şi momente artistice. Ansamblul Doruri Muscelene şi căluşarii de la Stolnici sunt doar câţiva dintre cei care vor urca pe scena dintre stânci. De asemenea, Dana Săvuică va alege o fată ce va reprezenta Argeşul la emisiunea „Miss fata de la ţară” de la Prima TV. Câștigătoarea se va alege dintre cele deja selectate, 10 fete de la şcoala din Cetăţeni. Cu această ocazie vor fi înmânate și diplome de cetăţeni de onoare, de veterani de război, dar şi de fidelitate pentru cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă.   
Ionuţ BURCEA

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Forța Dreptei Argeș de 23 de bani

Potrivit Autorității Electorale Permanente, anul trecut organizația argeșeană a partidului Forța Dreptei a strâns din cotizații 21.300 de lei. În...