Păcat! CS Mioveni n-a rezistat 7 minute pentru o remiză în fața lui Hagi

de | 26.09.2021 19:05 | Actualitate, Sport

Farul a fost indiscutabil mai bună în partida de la Constanța, o confirmă atât statisticile, cât și numărul de ocazii. Deși, cu puțin noroc, Mioveniul putea smulge un punct in extremis. Părea că golul egalizator al lui Bogdan Rusu, din minutul 86, va turna plumb în bocancii gazdelor. Golul egalizator al Mioveniului a venit în urma unei lovituri libere executate foarte bine de veteranul Andrei Cristea, care l-a obligat pe portarul marinarilor să respingă în față, în careul de 6 m, unde așteptau la pândă cel puțin doi jucatori ai lui Pelici. Numai că Mioveniul n-a știut să reziste încă 7 minute și Farul a egalat în prelungiri ( min 90+3) prin Andrei Ciobanu. Faza elevilor lui Hagi a pornit dintr-o aruncare lungă de la margine, când mingea a țopăit, după ce a fost recentrată cu capul, până la Andrei Ciobanu, care, scăpat din marcaj, a șutat pe sub Ducan.
Imediat după gol, Hagi s-a îmbrățișat cu colaboratorii de pe bancă, demonstrând că încă trăiește fotbalul ca un copil. Altfel, Farul a câștigat pe merit și a deschis scorul devreme, încă din minutul 13 prin spaniolul super eficient Jefte, care a ajuns la nu mai puțin de 8 goluri în acest debut de stagiune. Nu mai vorbim de faptul că elevii lui Hagi au avut și un penalty neacordat în minutul 73, când Iacob l-a faultat pe Betancour și centralul Costreie a lăsat jocul să curgă. Însă același Iacob “s-a răzbunat” și a îngropat Mioveniul în minutele de prelungiri, când nu l-a marcat pe Andrei Ciobanu, care a înscris și a adus astfel Farului toate cele trei puncte. Față de meciul catastrofal cu FC Voluntari ( 0-4), elevii lui Alexandru Pelici au evoluat mai bine. Pe lângă gol, au avut un gol anulat corect la Sanoh și o ocazie mare la Scarlatache, însă echipa lui Hagi a fost peste. Urmează derby-ul local cu FC Argeș, de pe teren propriu, când Mioveniul poate întrerupe seria de trei înfrângeri consecutive, două în campionat și una în cupă, cu Rapid. Deocamdată se află pe locul 11, un loc corect pentru o echipă ce are ca obiectiv rămânerea în prima ligă.