Nouă medalii pentru CSM Piteşti la Campionatul Naţional de Înot

de | 31.03.2022 13:57 | Actualitate, Sport

În perioada 23-26 martie 2022, la Bacău s-a desfășurat Campionatul Național de Seniori, Tineret și Juniori la Înot. La această competiție, CSM Pitești a fost reprezentat de 17 sportivi pregătiți de antrenorii Viorel Nicolae Ciobanu și Adrian Moise. În prima zi de concurs, sportivii piteșteni au obținut patru medalii. Astfel, Mihai Iacob a obținut medalia de argint la seniori și tineret, proba 200 metri bras, Delia Safcencu a obținut bronzul la seniori și tineret, proba 100 metri spate, Mihai Dobrescu a obținut medalia de argint la juniori, proba 50 metri fluture, și Emilia Surugiu și-a adjudecat medalia de bronz la juniori, proba 50 metri bras. Piteșteanca Delia Safcencu a obținut a doua medalie de bronz la Campionatul Național de Înot în cea de-a doua zi de concurs. Legitimată la CSM Pitești, sportiva a urcat pe treapta a treia a podiumului în proba de 200 metri spate la tineret și seniori.

În ziua a treia de concurs, Mihai Iacob a obținut medalia de bronz la seniori și medalia de argint la tineret în proba de 100 metri bras. De asemenea, în ziua a patra de concurs Delia Safcencu a obținut medalia de argint la tineret în proba de 400 metri mixt, iar Mihai Dobrescu și-a adjudecat medalia de argint la juniori în proba de 50 metri liber.