Web Analytics
scris luni, 22.06.2026

Maia Sandu, despre negocierile de aderare la Uniunea Europeană: „Suntem gata să deschidem toate capitolele imediat”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, într-o conferință de presă comună cu Ursula von der Leyen și António Costa, că autoritățile de la Chișinău sunt pregătite tehnic pentru următoarea etapă a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Sandu a cerut ca procesul de extindere să rămână unul bazat pe merite, transmite MEDIAFAX.

Citește și: Accident la Pitești. O rănită, preluată de echipajul medical

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat la Bruxelles că țara sa este pregătită să avanseze rapid în negocierile de aderare la Uniunea Europeană și să deschidă toate grupurile de capitole rămase. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă comune susținute alături de Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, și António Costa, președintele Consiliului European.

Maia Sandu a spus că Republica Moldova a făcut progrese importante în domenii-cheie, de la justiție și drepturi fundamentale până la economie, energie și securitate. Potrivit acesteia, toți judecătorii sunt evaluați, iar procesul urmează să fie finalizat „în viitorul apropiat”.

„Într-un singur an, încrederea cetățenilor în sistemul judiciar aproape s-a dublat. Oameni care credeau că sunt mai presus de lege au aflat că legea este aceeași pentru toți”, a afirmat Maia Sandu.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...