Web Analytics
scris luni, 22.06.2026

Ministrul desemnat al Energiei vrea prelungirea reducerii accizei la motorină cu „cel puțin trei luni”

Ministrul desemnat al Energiei Bogdan Ivan a anunțat luni, după audierile pentru Guvernul Veștea, că vrea prelungirea cu 3 luni a reducerii accizei la motorină.

„Se impune ca această măsură să fie continuată, cel puțin 3 luni”, a declarat Ivan, după audierile în comisii, în care a fost votat favorabil.

Citește și: Accident la Pitești. O rănită, preluată de echipajul medical

Amintim că Guvernul Bolojan, în care Ivan a fost ministru al Energiei, a adoptat în aprilie o ordonanță prin care a redus acciza la motorină cu 30 de bani și a instituit  o contribuție de solidaritate pe care le o plăti producătorii de carburanți și companiile care exploatează țiței.

Statul estima că reducerea accizei va avea impact bugetar de 0,61 miliarde de lei, în timp ce încasarile de la companiile care vor plăti contribuția de solidaritate se vor ridica la 0,65 miliarde lei.

Reducerea accizei a făcut ca în unele perioade prețul motorinei să fie aproape la fel ca cel al benzinei.

Măsura expiră la 1 iulie.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...