Noul an a început în forță în comuna Bârla. În februarie au fost reluate lucrările la sala de sport din satul Mozăceni Vale, care este gata în proporție de aproximativ 70%. Au început și lucrările de asfaltare pe strada Principală din satul Afrimești-parțial și pe strada Lereni din satul Urlueni.
„Proiectul prevede realizarea infrastructurii de bază și turnarea unui covor asfaltic cu lățimea de 4,5 m pe cele două străzi, având lungimile de 1,1 km-Str. Lereni și 0,4 km-Str. Principală. Valoarea contractului este de 1,83 milioane lei, bani ce provin de la bugetul local și Fondul de Rezervă al Guvernului. Termenul de finalizare al lucrărilor este de 4 luni”, a transmis primarul Gheorghe Voicu.
De asemenea, se va extinde rețeaua de apă și canalizare din zona de aglomerare Bârla-Podișoru-Mozăceni, printr-un proiect depus în cadrul unui apel PNRR, cu o valoare de 16,179,481.22 lei, sumă nerambursabilă din fonduri europene.
M.S.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii