Web Analytics
scris miercuri, 23.01.2013

Nicolae Raţiu nu renunţă la marca ARO

# Mai mult, Sergiu Filip, directorul Landmark Management, proprietara acestei mărci înregistrate la OSIM : „ARO GO nu este o intenţie serioasă” Scandalul izbucnit pe marginea mărcii „ARO GO” este abia la început, astfel încât ziarul nostru continuă să facă investigaţii pentru a afla dacă a fost vorba doar de o țeapă de campanie electorală aruncată pe piață pentru imaginea candidatului ARD Gogu Davidescu.

„Marca ARO nu e de împărțit cu cineva. Ne aparține exclusiv”

În ediţia trecută, „băiatul deștept din energie” Constantin Dârzan, preşedintele holdingului Energy Services Group, firma care a solicitat OSIM-ului înregistrarea mărcii „ARO GO”, s-a arătat foarte sigur pe faptul că va fabrica un nou autoturism ARO, indiferent de piedicile care-i vor fi puse. De cealaltă parte, Landmark Management, prin directorul Sergiu Filip, ne-a declarat că „ARO este un drept de proprietate care nu este de împărţit şi nici nu am avut vreodată intenţia de a-l împărţi cu cineva”. Ca o paranteză, Landmark Management, firma deţinută de Nicolae Raţiu și cea care a cumpărat în 2007 fosta  uzină ARO Câmpulung, pe care a transformat-o în Câmpulung Industrial Park, pe o suprafaţă de 48 de hectare de teren, deţine şi la ora actuală licenţele de fabricaţie pentru toate tipurile de autoturism ARO. Nota bene, aceste licențe sunt înregistrate nu doar la OSIM, ci şi la Geneva. Sergiu Filip ne-a mai precizat că „ar fi existat deschidere din partea noastră pentru a se discuta pe această temă, însă nu am fost contactaţi de nimeni pentru a ne propune ceva sau altceva. Nu ştiu cine este firma care a cerut înregistrarea mărcii ARO GO, nu ştiu despre ce este vorba. Şi noi am primit doar acea adresă de informare de la OSIM, așa că mai multe nu pot spune. Acest lucru mă face să cred că nu este vorba de o intenţie serioasă. Aşa cum am mai spus, marca ARO nu este de împărţit şi este o marcă ce ne aparţine!”. Şi din acest punct de vedere rezultă niște întrebări. Mai speră firma lui Nicolae Raţiu să găsească un investitor cu care să reînceapă producţia la ceea ce a fost odată „Zimbrul Carpaţilor”? Sau, dimpotrivă, firma Landmark Management, societate ce are ca principal obiect activitatea imobiliară, aşteaptă un preţ bun pentru mărcile şi licenţele ARO? Ar mai putea intra în discuție și faptul că marca ARO  poate reprezenta un atu în negocierea unor eventuale închirieri sau vânzări de spaţii pentru proiectul  imobiliar „Câmpulung Industrial Park”

„ARO” ar putea apărea ca siglă de partid

Oricare ar fi variantele de lucru, subiectul ARO, considerat de mulţi a fi unul mort şi îngropat, e de urmărit în continuare mai ales că, din patru în patru ani, numele acestei mărci istorice reapare în atenţia publică. Nu ne-ar mira ca, într-o campanie electorală viitoare din Muscel, după modelul brevetat de Gogu Davidescu în 2012, să avem la Câmpulung chiar şi un partid cu sigla „ARO”. Că doar şi până acum s-a putut vedea, negru pe alb, că pe marginea mărcii ARO s-a făcut circ mediatic cu iz politicianist.
I.Șt

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită