Ca niciodată, la specializarea „Teologie ortodoxă pastorală” din cadrul Universităţii de stat Piteşti nu s-a înscris niciun candidat pe cele 35 de locuri scoase la concurs. „Pentru a putea să candideze la această specializare, conform procedurilor bisericii ortodoxe candidaţii trebuie să primească o binecuvântare din partea mai marelui bisericii zonale, chiriarhul locului, cum se numeşte el în limbaj bisericesc”, a precizat prorectorul Ion Tabacu. În Argeş, cel care dă această binecuvântare este ÎPS Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului. „E prima dată când se întâmplă aşa ceva, să n-avem înscris nici un student. Anul trecut au fost destui înscrişi şi s-au desfăşurat examenele, nu a fost nicio problemă. Problema de anul acesta a apărut din cauza conflictului dintre părintele profesor Nicolae Brânzea şi ÎPS Calinic. Dar am înţeles că s-a făcut şi o evaluare în Sinodul bisericii ortodoxe şi s-a constatat că există o inflaţie de absolvenţi de teologie pe piaţa muncii, pentru că a existat o foarte mare largheţe în momentul în care facultăţile de teologie au fost înfiinţate şi au ieşit mulţi absolvenţi, iar acum Biserica încearcă să se restrângă.”, a explicat prorectorul Tabacu. „Ieri (vineri, 22 iulie – n.red.), cu ocazia aniversării vârstei de 60 de ani de către Patriarhul Bisericii Ortodoxe, s-a întrunit Sinodul şi sperăm că se va da binecuvântarea şi pentru Facultatea de Teologie de la Piteşti. Nu se pune problema desfiinţării vreunei specializări din cadrul Universităţii şi nici nu s-a pus vreodată problema aceasta”, a adăugat domnia sa. Adriana Gândilă
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii