Zilele comunei Ungheni n-au fost doar un prilej pentru ca primarul Iulian Miu să-şi reconfirme popularitatea şi faptul că din punct de vedere politic controlează impecabil zona. Ca o paranteză, uite că lăudăm şi un PDL-ist, şi asta nu doar ca să facă icter „stăpânul” Mircea Andrei, ci pentru că Miu e din peisaj în comuna lui, nu face parte din alt film, cum e cazul altor colegi de partid care aleargă după cai verzi pe pereţi. Revenind la Zilele Ungheniului, au fost şi momente de culise absolut antologice care-i mai umanizează pe portocalii, estompând ceva din fotografia generală (perfect reală) şi care-i prezintă exclusiv ca nişte slugi pe plantaţia stâpânului Mircea Andrei. La un moment dat, bine aghezmuit de ce s-a pus pe masă, vocea din poporul PDL, adică primarul Ionel Năftănăilă (supranumit “Mocanul”) de la Albeştii de Muscel, n-a mai rezistat la fiţele de primadonă ale Cristinei Diculescu, care aliniase copiii din Ungheni pe scenă, la fel ca şoimii patriei pe vremuri, şi a răbufnit: „Uite-o şi pe Elena Ceauşescu asta..! A aliniat copiii parcă am fi partidul de pe vremea Împuşcatului…”Prefectul şi ceilalţi PDL-işti aflaţi la masă au rămas sideraţi în prima fază, iar în a doua au izbucnit într-un râs sănătos, semn că primarul din Albeştii de Muscel a rostit un mare adevăr. Acela că împăratul (regina în cazul de faţă) e gol. (ELECTRO-CUTARE)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/25/2-mese-zilele-campulungului-1564-300x172.jpg)
Preparate de boierime la Zilele Câmpulungului
Prețurile au fript mai rău ca frigăruile De la Primărie până la capătul neterminat al Bulevardului...
0 Comentarii