Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a susținut astăzi, 1 noiembrie, un discurs în Parlamentul României, unde a atras atenția că pentru Rusia nu există nici limite, nici reguli, așa că „cu toții suntem în pericol”.
Citește și: Primăria Pitești a amendat Compania Națională de Căi Ferate
„Dacă prin curajul și dragostea lor de neam ucrainenii nu țineau piept Federației Ruse, unde mergea Rusia? Spre Nistru, spre Prut? Asta arată că suntem cu toții în pericol, pentru că pentru Rusia nu există nici reguli, nici limite, niciun stat nu poate rezista singur unei astfel de agresiuni„, a spus Maia Sandu. Ea a subliniat că cetățenii țării sale își doresc să facă parte din familia europeană și să aibă șansa unei vieți în libertate și pace.
(…) Vă mulțumesc pentru că ne sunteți aproape și vă rog să ne rămâneți aproape, ca cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului să trăiască în pace într-o casă comună europeană, să trăim mai puternici în democrație, iar Prutul să unească drumuri, afaceri, teatre, cinematografe, școli, inovații, valori, oameni„, a declarat Maia Sandu, citată de digi24.ro.
0 Comentarii