Web Analytics
scris luni, 09.08.2021

Jandarmii argeșeni au continuat verificările în Târgul Săptămânal din Pitești

Jandarmii argeșeni, au organizat și desfășurat, ieri, 08 august a.c., o acțiune, în Târgul Săptămânal din Municipiul Pitești, prin care s-a urmărit asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, dar și respectarea măsurilor sanitare pentru prevenirea răspândirii virusului SARS COV- 2.

 

Comercianți sancționați contravențional pentru nepurtarea măștii de protecție

Jandarmii au continuat acțiunile în zona Târgului Săptămânal din Pitești, acolo unde, la sfârșit de săptămână, este o afluență mare de persoane.
În urma abaterilor constatate, 5 comercianți au fost sancționați contravențional cu amendă în valoare de 500 de lei fiecare, conform Legii 55/2020, pentru nepurtarea măștii de protecție.

Amintim faptul că portul măştii de protecţie este în continuare obligatoriu în spațiile publice închise, mijloacele de transport în comun, la locul de muncă, spații comerciale, precum și în spații publice deschise, cum ar fi, piețe, târguri, bâlciuri, talciocuri, spațiile comerciale, stații pentru transportul în comun.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...