Și jandarmii argeșeni acționează pe linia combaterii ilegalităților din domeniu silvic. Spre exemplu, în perioada 19-20 februarie, ei au aplicat mai multe sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 22000 de lei și 13,227 metri cubi de material lemnos au fost ridicați în vederea confiscării, după cum ne informează mr. Ioana Solomon, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Județean „Basarab I” Argeș.
Citește și: Managerul Spitalului Câmpulung, propus pentru demitere
„Contravenienții nu au respectat normele referitoare la proveniența, circulația și comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spațiilor de depozitare a materialelor lemnoase și a instalațiilor de prelucrat lemn rotund, precum și a celor privind proveniența și circulația materialelor lemnoase destinate consumului proprietarului” – potrivit sursei citate.
De asemenea, a fost întocmit un dosar penal pentru nerespectarea art. 68 alin 2^1 din Legea 46/2008 (Codul Silvic). Controlul materialelor lemnoase a fost realizat prin aplicația informatică SUMAL 2.0.
0 Comentarii