Web Analytics
scris marți, 08.06.2021

ITM Argeș: Impunerea vaccinării de către angajator este ilegală

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș  aduce la cunoștință că în România vaccinarea este voluntară (neobligatorie) și gratuită, iar accesul la locul de muncă a persoanei încadrate nu poate fi condiționată de vaccinarea împotriva Sars-Cov-2;
– Niciun angajat nu poate fi condiționat de către angajator să se vaccineze împotriva COVID-19, vaccinarea fiind un act medical preventiv bazat pe consimțământul persoanei;
– Impunerea vaccinării împotriva COVID-19, de către angajator, este în afara cadrului legal, atenționează ITM.
 
Citește și ITM Argeş va începe distribuirea materialelor informative privind munca sezonieră în Germania

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...