Web Analytics

articol scris miercuri, 05 august 2026

Inconștiență fără margini pe munte. Doi turiști, surprinși cu trotinetele pe Platoul Bucegi

Doi turiști au fost surprinși pe Platoul Bucegi având asupra lor două trotinete, iar unul dintre ei a încercat chiar să se deplaseze pe terenul accidentat. Imaginile au fost publicate de Salvamont Prahova și au stârnit un val de reacții în mediul online.

Salvamont Prahova a publicat miercuri un scurt clip video în care apar doi turiști care au urcat pe Platoul Bucegi cu două trotinete. În imaginile filmate pe platou se observă cum unul dintre aceștia încearcă să folosească trotineta pe terenul accidentat, însă denivelările și suprafața stâncoasă fac deplasarea aproape imposibilă. Salvatorii montani au tratat situația cu umor și au însoțit imaginile de un mesaj ironic: „Dacă sunt bune la oraș, de ce n-ar merge și pe Platoul Bucegi?”

Citește și: Ultimele zile din viața lui Constantin Pănescu. „Alaltăieri a dat pe la mine (…) Sunt șocat”

Imaginile au devenit virale

Clipul video a atras rapid atenția internauților, iar secțiunea de comentarii s-a umplut de reacții. Mulți au ironizat gestul celor doi turiști, considerând că trotinetele nu au ce căuta pe un traseu montan.

Pe Jepii Mici le-au încercat?!?”, a scris unul dintre utilizatori, făcând referire la unul dintre cele mai dificile trasee din Munții Bucegi.

Au existat însă și persoane care au susținut că situația nu este atât de neobișnuită, având în vedere că pe Platoul Bucegi există și drumuri asfaltate. „Băieții au urcat cu telecabina ca să-și dea drumul cu ele pe asfalt. Deci, nu e mare lucru. Dacă există asfalt pe munte, de ce să nu te dai cu trotineta, dacă nu e interzis?”, a comentat un alt internaut.

Salvamont: echipamentul trebuie adaptat terenului

Deși în acest caz situația a fost tratată într-o notă amuzantă, salvamontiștii reamintesc frecvent că echipamentul folosit pe munte trebuie ales în funcție de teren și de gradul de dificultate al traseului.

Utilizarea unor mijloace de deplasare nepotrivite pe teren accidentat poate crește riscul de accidente și poate pune în pericol atât persoanele implicate, cât și echipele de intervenție chemate să le acorde ajutor.

Citește și: Curtea de Apel București, decizie favorabilă pentru cunoscutul jurnalist Liviu Alexa

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Consiliul Concurenței analizează scumpirile la carburanți. Bogdan Chirițoiu: „Este posibil să existe comportamente anticoncurențiale”

Consiliul Concurenței monitorizează evoluția prețurilor la carburanți, după apariția unor suspiciuni privind posibile scumpiri artificiale la benzină și motorină. Președintele […] Citește!

Incident înaintea meciului de la Ploiești. Taximetrist prins în timp ce aproviziona suporterii lui Beitar cu materiale pirotehnice

Jandarmeria Capitalei a anunțat că un taximetrist a fost depistat în Sectorul 2 al Bucureștiului în timp ce oferea zeci […] Citește!

România, parcurs perfect la Europenele U18 de baschet feminin. Tricolorele au învins Olanda și merg în sferturi cu patru victorii din patru meciuri

Naționala României de baschet feminin U18 continuă parcursul impecabil la Campionatul European – Divizia B, găzduit la Tulcea. Tricolorele au […] Citește!

Inconștiență fără margini pe munte. Doi turiști, surprinși cu trotinetele pe Platoul Bucegi

Doi turiști au fost surprinși pe Platoul Bucegi având asupra lor două trotinete, iar unul dintre ei a încercat chiar […] Citește!

 A murit creatorul vestiților mici de la Dedulești

Omul care a transformat micii de la Dedulești într-un adevărat brand, Viorel Sibiceanu, s-a stins din viață. Viorel Sibiceanu împlinise […] Citește!

Senatul Romaniei

Senatul a adoptat legea din PNRR privind incompatibilitățile. PNL și USR pregătesc o sesizare la CCR, deși au votat proiectul

Senatul României a adoptat miercuri, în calitate de for decizional, legea-jalon din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) privind […] Citește!

Val de apeluri false în numele SRI. Instituția explică cum funcționează noua înșelătorie care îți poate goli contul bancar

Serviciul Român de Informații avertizează asupra unei noi metode de înșelăciune prin care escrocii încearcă să câștige încrederea victimelor folosind […] Citește!

SVSU Domnești și SPSU Falck Fire, performanță la etapa națională a concursurilor profesionale

În perioada 3–5 august 2026, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Neron Lupașcu” al județului Buzău a organizat, în municipiul Buzău, […] Citește!

Vești bune pentru milioane de români! Statul virează mai devreme banii în luna august

Milioane de români vor primi mai devreme alocațiile, indemnizațiile și alte beneficii sociale în luna august. Deoarece data obișnuită de […] Citește!

După intervențiile pe Dunăre, Reactorul 2 de la Cernavodă ar putea rămâne în funcțiune încă 10-11 zile

Unitatea 2 a Centralei Nuclearoelectrice de la Cernavodă ar putea rămâne în funcțiune încă aproximativ 10-11 zile, după ce lucrările […] Citește!

ANCPI amână relansarea aplicației e-Terra după descoperirea unor probleme tehnice

Aplicația e-Terra nu va fi repusă încă în funcțiune, după ce ultimele verificări au scos la iveală o serie de […] Citește!

Alertă pe litoral: un posibil fragment de dronă, descoperit pe o plajă din Mamaia

Un obiect suspect, despre care există indicii că ar putea proveni de la o dronă, a fost observat miercuri în […] Citește!

Omul săptămânii

Constantin Menciu

Opinie

Nea Ilie a comis o golănie

Din ediția tipărită

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!

Una rece, alta fierbinte în Muscel. La Cetăţeni, opinie cu rezerve asupra situaţiilor financiare, la Mihăeşti, neconformităţi semnificative

Un audit financiar și un audit de conformitate efectuate la unitățile administrativ teritoriale Cetățeni, respectiv Mihăești au evidențiat situații diferite, […] Citește!

Foto-pamflete

Aniversare la Câmpulung! 70 de ani de la fabricarea în serie a primului autoturism românesc, după război

Industria auto din România a renăscut după Al Doilea Război Mondial la Câmpulung, acolo unde primul autoturism fabricat în serie […] Citește!

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete

Slujbă de hram la 400 de ani de la ctitorire la Biserica „Sfântul Ilie” din Câmpulung

Ziua sărbătorii Sfântului Ilie Tesviteanul nu a mai fost prinsă în perioada desfășurării manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Câmpulung, deși sfântul […] Citește!

Fostul şef al Poliţiei Câmpulung s-a căsătorit cu iubita care a încercat să-l scape de vina accidentului de anul trecut

A greșit cândva, dar acum e fericit! Aflat în termenul de supraveghere după condamnarea cu suspendare de anul trecut, fostul […] Citește!

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!