Web Analytics

articol scris marți, 08 aprilie 2025

Helios, veteranul câinilor Salvamont, se pensionează în curând. „Cu el am construit totul!”

Helios, cel care, alături de argeșeanul Ion Sănduloiu, a pus, în urmă cu 12 ani, bazele sistemului de intervenție cu unități canine în Salvamont România, se pregătește să iasă la pensie.

Citește și: American plecat pe Făgăraș de șapte zile, recuperat cu elicopterul

Salvamont Argeș este primul serviciu care a folosit un câine în salvarea montană și care a inițiat conceptul la nivel național, în 2013. Este vorba despre Helios, un câine din rasa Border Collie - informează Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) pe pagina de Facebook.

Helios a ajuns în familia salvamontiștilor români când avea doar șapte luni, donat de asociaţia Pays de Savoie Solidaire către Consiliul Județean Argeș, după ce o delegație a salvamontiștilor argeșeni, condusă de Ion Sănduloiu, a participat, în Franța, la cursuri de antrenament privind câinii de avalanșă.

Așa a început istoria: Helios și conductorul său, Ion Sănduloiu, au constituit prima unitate canină din România. În prezent, țara noastră are 31 de unități canine operaționale, implicate în sute de acțiuni în sprijinul comunității - mai arată sursa citată.

„Acești eroi certificați au un rol foarte important în operațiunile de căutare și salvare în zone în care s-au produs avalanșe, sunt persoane rătăcite/dispărute, ori care nu pot comunica locul în care se află. Cu mirosul fin și o pregătire riguroasă, sunt parteneri de nădejde ai salvamontiștilor, în misiunile desfășurate în condiții meteorologice dificile, când fiecare secundă contează pentru viața și sănătatea celor aflați în pericol” - explică DSU.

Cu Helios am construit totul! Am exemplificat cu el, în toți acești ani, modul de intervenție și comportamentul corect al conductorului împreună cu câinele, atât la avalanșă, cât și în mediul natural. Este disciplinat, curajos, calm și devotat! Acționează ca un militar mititel. Acum, la 12 ani și jumătate ai lui, mergem împreună mai departe, într-un ritm și la distanțe adaptate capacității lui de efort”, spune Ion Sănduloiu.

Ultima evaluare pentru menținerea brevetului a susținut-o la începutul anului curent, ceea ce îi permite să fie operațional până în 2026. Vârsta înaintată nu a constituit un impediment pentru Helios să impresioneze prin abilitățile sale excepționale și să treacă, cu brio, toate testele la care a fost supus, în aplauzele și sub privirile admirative ale celor prezenți.

În căutarea cu câini, de multe ori sunt mai importante indiciile și informațiile pe care ni le dau aceștia, decât găsirea propriu-zisă, care este condiționată și de repartizarea în sectorul de căutare în care este victima, pentru că în sectorul verificat cu câine, sigur nu mai este nevoie de căutare cu cordon uman”, explică șeful Salvamont Argeș, retrăind, cu nostalgie, câteva dintre cele 26 de misiuni de căutare-salvare în care a fost implicat Helios.

Ion Sănduloiu îl consideră pe Helios fratele și camaradul său

Chiar dacă, în curând, Helios se va retrage „oficial” din serviciul comunității, rămâne aproape de salvamontiști și, mai mult, continuă să fie un mentor pentru generațiile mai tinere de câini de avalanșă. Cu atât mai mult cu cât, are deja foarte mulți urmași în Salvamont România. Trei pui ai săi (brevetați) - Loca, Haruki și Kamura continuă munca tatălui pentru siguranța celor care iubesc muntele, iar din urmă, vin și nepoții – în special proaspăt brevetata Viper!

Helios, Viper și Loca

Munca remarcabilă a acestor câini, alături de conductorii lor, dar și a salvatorilor montani, în general, completează efortul integrat al efectivelor care intervin în situații de urgență, în coordonarea sau coordonarea operațională a DSU. Ceea ce îi unește, indiferent de structura din care fac parte este scopul comun, acela de a salva vieți! - se mai arată în comunicatul DSU.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Stomatologul Bogdan Mătușoiu, condamnat la închisoare pentru agresiune sexuală

Stomatologul Bogdan Mătușoiu (53 de ani), trimis în judecată, în ianuarie, pentru agresiune sexuală, a fost condamnat de Judecătoria Pitești […] Citește!

Vlad Covaliu, George Dragomir și Radu Nițu s-au calificat pe tabloul principal la Campionatele Mondiale de scrimă de la Hong Kong

România a obținut o nouă performanță la Campionatele Mondiale de scrimă de la Hong Kong, după ce sabrerii Vlad Covaliu, […] Citește!

Andrei Rațiu poate face pasul în Premier League. Newcastle și Nottingham Forest îl au pe listă

Fundașul dreapta român Andrei Rațiu (28 de ani) este din nou în atenția cluburilor din Premier League. După interesul manifestat […] Citește!

România va lupta pentru șase medalii la Mondialele U23 de canotaj. Toate echipajele tricolore din semifinale s-au calificat în finale

România a avut o zi excelentă la Campionatele Mondiale U23 de canotaj de la Duisburg, după ce toate cele șase […] Citește!

Tânăr din Argeș, oprit cu radarul la Oarja. A rămas fără permis

Polițiștii Biroului Rutier Pitești au depistat zilele trecute, mai exact pe 23 iulie, un tânăr în vârstă de 22 de […] Citește!

Bogdan Andone, după victoria cu Petrolul: „Băieții au dat dovadă de caracter”

FC Argeș a învins-o pe Petrolul, scor 1-0, în etapa a doua a SuperLigii. Piteștenii au înscris unicul gol al […] Citește!

Ricardo Matos, după meciul FC Argeș – Petrolul: „Vina este în totalitate a mea”

FC Argeș a reușit prima victorie din noul sezon de SuperLiga. Echipa lui Bogdan Andone s-a impus la Mioveni, cu […] Citește!

Dani Coman a anunțat pedeapsa pentru Ricardo Matos!

Dani Coman a reacționat imediat după victoria obținută de FC Argeș cu Petrolul, Dani Coman, președintele celor de la FC […] Citește!

FC Argeș – Petrolul 1-0

În această seară, FC Argeș a obținut primele trei puncte în noul sezon al SuperLigii. În cadrul etapei a doua, […] Citește!

Controversă în FC Argeș – Petrolul! Ricardo Matos, eliminat direct de Horațiu Feșnic după un duel cu Paul Papp

Meciul dintre FC Argeș și Petrolul Ploiești a fost marcat de un moment controversat în finalul primei reprize. Atacantul Ricardo […] Citește!

Bancnotele euro se schimbă. BCE a prezentat noile modele, iar europenii sunt invitați să își aleagă favorita

La mai bine de 20 de ani de la introducerea bancnotelor euro, Banca Centrală Europeană (BCE) pregătește cea mai importantă […] Citește!

România intră în cursa pentru Leul de Aur la Festivalul de Film de la Veneția. Coproducția „Company”, selectată în competiția oficială

Festivalul de la Veneția a anunțat selecția oficială a celei de-a 83-a ediții, iar România este prezentă în competiția principală […] Citește!

Omul săptămânii

Claudiu Samoilă

Opinie

Mai puţine zile de comune şi mai mult asfalt

Din ediția tipărită

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete

Slujbă de hram la 400 de ani de la ctitorire la Biserica „Sfântul Ilie” din Câmpulung

Ziua sărbătorii Sfântului Ilie Tesviteanul nu a mai fost prinsă în perioada desfășurării manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Câmpulung, deși sfântul […] Citește!

Fostul şef al Poliţiei Câmpulung s-a căsătorit cu iubita care a încercat să-l scape de vina accidentului de anul trecut

A greșit cândva, dar acum e fericit! Aflat în termenul de supraveghere după condamnarea cu suspendare de anul trecut, fostul […] Citește!

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!

Foto-pamflete

Elena Lasconi i-a sfidat pe consilierii locali

Momente stupefiante la ultima ședință de consiliu a celor de la Câmpulung, la întrunirea la care s-a aprobat programul Zilelor […] Citește!

O nouă grupare interlopă controlează Ştefăneştiul

La Ștefănești se conturează o nouă grupare interlopă care îi terorizează pe locuitori, fără ca cineva să ia vreo măsură, […] Citește!

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!