Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a sancționat dur operatorii economici din sectorul alimentar, după o amplă acțiune de control desfășurată la nivel național în perioada 22–26 iunie. Valoarea totală a amenzilor depășește 3,8 milioane de lei, în urma unor nereguli identificate în lanțurile de comercializare și prestare a serviciilor.

Mii de verificări, sute de sancțiuni
Inspectorii ANPC au controlat peste 1.600 de operatori economici din întreaga țară, verificând atât siguranța alimentelor, cât și respectarea regulilor privind informarea consumatorilor și condițiile de funcționare.
În urma controalelor au fost aplicate 856 de amenzi contravenționale și 619 avertismente, iar mai multe activități comerciale au fost restricționate sau suspendate până la remedierea deficiențelor.
Valoarea produselor analizate în cadrul acțiunii depășește 11 milioane de lei, iar o parte dintre acestea au fost retrase definitiv sau temporar de la vânzare.
Produse retrase și activități suspendate
Potrivit datelor oficiale, bunuri în valoare de peste 650.000 de lei au fost oprite definitiv de la comercializare, iar alte produse de peste 160.000 de lei au fost retrase temporar.
În plus, ANPC a dispus suspendarea activității pentru 24 de operatori economici, până la remedierea problemelor constatate în unitățile lor.
Probleme grave în lanțul alimentar
Controlul a scos la iveală o gamă largă de nereguli, de la produse alimentare expirate sau depozitate necorespunzător, până la lipsa informațiilor esențiale pentru consumatori.
Au fost descoperite alimente fără etichete complete, produse lactate neconforme, mărfuri cu termen de valabilitate depășit sau depozitate la temperaturi incorecte. În unele cazuri, produsele prezentau chiar semne de degradare sau mucegai.
Inspectorii au mai constatat utilizarea unor echipamente frigorifice neetanșe, lipsa traducerilor în limba română pe etichete, informații incomplete despre promoții și absența verificărilor metrologice pentru aparatele de măsurare.
Nereguli și în servicii
Problemele nu s-au limitat la alimente. Au fost identificate servicii prestate în spații neautorizate, lipsa documentelor obligatorii pentru consumatori, precum devize sau note de comandă, dar și absența afișării prețurilor și a datelor de identificare ale producătorilor.



0 Comentarii