Artist muscelean renumit, Bogdan Petry este o prezență continuă, prin creațiile sale, atât pe plan național, cât și peste hotare. De curând a vernisat o expoziție la Câmpulung, la Galeria Arta, cu lucrări grupate sub genericul ”Întrebări”, iar evenimentul s-a petrecut la puțin timp după ce palmaresul său s-a completat cu un premiu la un concurs internațional de caricatură. A obținut premiul întâi la ediția a opta a unei manifestări din Muntenegru, la concursul ”Kolasin”, la care un alt caricaturist român, Radu Chiruță, a primit mențiune de onoare.
Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni, una constând în realizarea unui portret al unui artist muntenegrean faimos, iar a doua a vizat creionarea unei caricaturi fără temă impusă. Prima secțiune a fost câștigată de Bogdan Petry care a realizat cel mai bine apreciat portret al pictorului Uros Toskovic.
C.I.B.
Citește și Ţâroiu cel Urât, afişat în holul Primăriei Câmpulung
Citește și Povestea fascinantă a jurnalistului şi poetului muscelean care a făcut arest pentru că a citit
0 Comentarii