Web Analytics
scris joi, 29.02.2024

Google a fost dat în judecată de peste 30 de companii media europene pentru abuz privind publicitatea digitală

32 de organizații media europene au intentat astăzi un proces împotriva Google, solicitând daune de aproximativ 2,1 miliarde de euro. Procesul vizează practicile de publicitate digitală ale gigantului tehnologic american, grupurile media susținând că au „suferit pierderi din cauza unei piețe mai puțin competitive”, potrivit unei declarații împărtășite de firmele de avocatură Geradin Partners și Stek, care reprezintă organizațiile reclamante.

Citește și: Alarmă falsă! Stelică Crăciun a dat o fugă până la Istanbul, dar s-a întors: „Sunt forţă! Păi, dacă fug eu din ţară, se duce dracu’ tot! Cine se mai bate cu ei?”


„Fără abuzul de poziție dominantă din partea Google, companiile media ar fi primit venituri semnificativ mai mari din publicitate și ar fi plătit taxe mai mici pentru serviciile de tehnologie publicitară”, se adaugă în declarație.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...