
…Și a făcut-o doar cu victorii, fără niciun gol primit. Despre competiție, Mihai Ariciu, antrenorul puștilor de la FC Argeș, ne-a spus: „A fost o competiție foarte bine organizată de clubul gazdă, Inter Pitești, și anume Easter Cup. A fost o competiție de nota 10, o competiție bună pentru copii. Noi, FC Argeș, am participat cu două echipe, FC Argeș Alb și FC Argeș Violet. Asta pentru că avem în prima fază de selecție mulți copii la grupă, avem 28, pentru a le da posibilitatea tuturor copiilor să joace. Au participat, printre altele cluburi, Atletic Slatina, Liceul cu Program Sportiv Pitești, Inter Pitești, Vâlcea sau Mioveni. Echipa câștigătoare nu a primit niciun gol. Au fost două jocuri în grupă, semifinala și finala. A fost un pas în formarea viitorilor jucători adevărați.
O etapă. Pentru că am câștigat, luăm totul ca o victorie de etapă. Drumul către echipa mare este lung, dar orice bucurie și orice victorie este un pas înainte spre marea performanță. Până la urmă, obiectivul nostru, la Centrul de copii și juniori, este să pregătim jucători pentru echipa mare. Așadar, FC Argeș Alb a luat locul întâi, iar FC Argeș Violet a luat locul trei, la aceeași vârstă. FC Argeș Alb a disputat finala cu LPS Pitești, un meci chiar foarte frumos între două echipe foarte bune, meci pe care l-am câștigat noi cu scorul de 4-0. Ce urmează pentru echipa de la 2015?
În luna mai vor pleca cei de la FC Argeș Violet, cei care au luat locul trei, la un turneu la Sibiu, unde vor juca cu Sepsi, cu Miercurea-Ciuc, cu CFR Cluj, un turneu puternic. Și, în intervalul 14-17 mai, FC Argeș Alb va participa la Brașov, la un turneu internațional, organizat de Kids Tâmpa Brașov, unde mai vin Șahtior Doneț, FC Porto sau Steaua Roșie Belgrad, deci un turneu foarte puternic. Pentru toți copiii înseamnă etape în formarea lor ca jucători, la înaltă performanță. Luăm lucrurile pas cu pas”.
Citește și Adel Bettaieb, după ce FC Argeș a părăsit Cupa României: „Am făcut tot ce-am putut”
Citește și Mutu, după ce FC Argeș a părăsit Cupa României: „Poate că ar fi meritat mai mult”



0 Comentarii