După etapa Regină de pe Transfăgărășan, Turul României are un nou lider, „încoronat” la Curtea de Argeș

de | 11.09.2022 09:38 | Actualitate, Home, Sport

Cel mai important test pentru cicliști, etapa monstru sau Regină de 209 km, din Turul României, care a pornit de la Cristian și a ajuns la Curtea de Argeș, trecând munții peste Transfăgărășan, a fost câștigată de cehul Jakub Otruba de la echipa ELKOV KASPER CZECH CYCLING TEAM.

Învingătorul s-a hotărât dintr-un grup restrâns de cicliști evadați, format din trei cicliști, printre care s-a aflat și Cristian Răileanu (ROMANIA NATIONAL TEAM), locul 3, care a făcut pană în ultimul kilometru și a decis să termine etapa fără să mai schimbe roata.

Cursa de sâmbătă a avut o lungime de 209 km și a fost câștigată de cehul Jakub Otruba cu timpul de 5h 06min 56s, potrivit spotmedia.ro.

10. Michael Kurle (ELKOV KASPER CZECH CYCLING TEAM), 5:07:59

Etapa Regină din Turul României a ajuns sâmbătă la Curtea de Argeș și are o schimbare în clasament semnificativă

Eduard Grosu, care a câștigat etapa de vineri și avea tricoul galben, a sosit cu o întârziere de 16 min 26 s față de câștigător, pe locul 51. Românul a fost premiat cu tricoul roșu, care semnifică titlul pentru cel mai combativ ciclist.