Web Analytics
scris miercuri, 04.02.2026

Doi angajaţi ai Electrica, electrocutaţi în timp ce remediau o avari, deși alimentarea era oprită

Incident grav într-o localitate din județul Prahova. Doi angajați ai companiei Electrica, de 24 și 46 de ani, s-au electrocutat în timp ce încercau să remedieze o avarie, deşi alimentarea cu energie ar fi fost oprită.

Citește și: Numele unor români apar în dosarele Epstein. Emailuri, contacte academice și transferuri bancare către România

În doar câteva secunde tânărul de 24 de ani a rămas prins în cabluri, iar colegul său a fost aruncat la pământ.

Bărbatul de 46 de ani a fost preluat de un elicopter SMURD și transportat la un spital din București, iar celălalt a ajuns la Spitalul Județean din Ploiești. Polițiștii au deschis un dosar penal, iar Inspectoratul Teritorial de Muncă verifică dacă normele de protecție au fost respectate în timpul intervenției.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...