Liviu Florian Năstase rămâne în continuare primar al comunei Căteasca, deşi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a României a constatat în mod irevocabil starea de incompatibilitate în care l-a găsit Agenţia Naţională de Integritate. După pronunţarea instanţei, pe 23 septembrie 2014, şi după ce prefectul de Argeş a emis ordin de încetare a mandatului de primar, Florian Năstase a cerut Tribunalului suspendarea aplicării actului emis de Prefectură. Vineri, pe 19 decembrie, primarul de la Căteasca a avut câştig de cauză în instanţă, astfel că el îşi menţine calitatea de ales local. Situaţia va rămâne neschimbată cel puţin până la judecarea cererii lui Năstase de revizuire a deciziei dată în septembrie de Înalta Curte. Calea de atac extraordinară a fost declanşată în octombrie.
Liviu Florian Năstase a fost declarat în stare de incompatibilitate în februarie 2013, pentru că în perioada iunie 2012-ianuarie 2013 a exercitat simultan atât funcţia de primar, cât şi calitatea de comerciant persoană fizică în cadrul Întreprinderii individuale Năstase G. Florian-Liviu.
C.I.B.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii