Web Analytics
scris joi, 27.10.2022

Cu ”zero lei” la buget, Direcția pentru Sport și Tineret ne mirăm cum mai există!

Liviu Popescu, director al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Argeș, s-a aflat joi, 27 octombrie, la ședința Colegiului Prefectural, într-o situație deloc comodă, ca să nu-i spunem de-a dreptul ingrată. A trebuit să prezinte raportul de activitate pe un an al instituției – împărțită, teoretic, în două: sport și tineret – în condițiile unui buget de ”zero lei”!

Citește și: Teatrul de Vară din Parcul Ștrand a trecut în administrarea Filarmonicii Pitești

Și, totuși, el s-a comportat onorabil, vorbind deschis în fața prefectului Radu Perianu și a altor directori de instituții deconcentrate despre, pe de-o parte, organizarea a 19 competiții sportive, pe șapte ramuri sportive, iar pe de alta, despre mici investiții în centrul de agrement de la Nucșoara (lenjerie), din venituri proprii!!! Din șase astfel de centre, în Argeș mai funcționează trei!

Din lipsă de buget nu a fost organizată în Argeș nicio tabără tematică sau națională pentru tineri! Tot ce s-a făcut pentru tineri a avut la bază activitatea de voluntariat. În condițiile de ”buget zero”, evident că și utilitățile sunt plătite cu greu! Tragic!

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...