Web Analytics
scris marți, 14.12.2021

Coronavirus. Rata de pozitivare a scăzut la 2%, în România. 946 de cazuri noi înregistrate, în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 14 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.794.589 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.655 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Coronavirus. Rata de pozitivare a scăzut la 2%, în România. 946 de cazuri noi înregistrate, în ultimele 24 de ore

1.719.084 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 946 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 13 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33.978270.97
2.Arad41.997351.9
3.Argeș46.174230.59
4.Bacău41.155120.41
5.Bihor50.418431.22
6.Bistrița-Năsăud19.37550.4
7.Botoșani22.654120.37
8.Brașov66.673651.16
9.Brăila22.729110.5
10.Buzău24.220210.56
11.Caraș-Severin19.043161.07
12.Călărași17.73930.36
13.Cluj88.309781.3
14.Constanța69.037450.81
15.Covasna13.09450.6
16.Dâmbovița36.432170.66
17.Dolj45.101130.41
18.Galați44.029260.41
19.Giurgiu19.868110.43
20.Gorj15.22260.24
21.Harghita14.03780.5
22.Hunedoara35.927230.93
23.Ialomița19.44880.42
24.Iași71.554230.47
25.Ilfov75.466290.82
26.Maramureș31.265280.7
27.Mehedinți15.77650.42
28.Mureș39.846301
29.Neamț31.097180.44
30.Olt26.06070.47
31.Prahova63.165310.57
32.Satu Mare20.758160.59
33.Sălaj17.78750.64
34.Sibiu43.052581.27
35.Suceava37.932190.29
36.Teleorman24.97330.53
37.Timiș87.417421.36
38.Tulcea13.80470.42
39.Vaslui26.77880.26
40.Vâlcea26.628190.52
41.Vrancea17.78540.27
42.Mun. București304.6282510.85
43.Din străinătate**2.0555
44.Cazuri noi nealocate pe județe

10.104*
-175
TOTAL1.794.589946

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Citește și: Risc însemnat de avalanşe şi un strat de zăpadă de aproape 90 de centimetri la Bâlea Lac

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 253 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD17
3ARGEŞ3
4BACĂU4
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV9
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ13
14CONSTANŢA13
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ2
18GALAŢI7
19GIURGIU7
20GORJ5
21HARGHITA4
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA0
24IAŞI12
25ILFOV3
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI14
29MUREŞ3
30NEAMŢ4
31OLT9
32PRAHOVA8
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU1
36SUCEAVA20
37TELEORMAN7
38TIMIŞ24
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA2
Total    253

Până astăzi, 57.847 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.12.2021 (10:00) – 14.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 106 decese, dintre care 17 anterioare intervalului de referință, (55 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava,Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Unul dintre decesele înregistrate a fost raportat de DSP Mehedinți și este al unui pacient infectat în Germania, unul raportat de DSP Constanța și este al unui pacient infectat în Federația Rusă și unul este al unui pacient raportat de DSP Bihor și este al unui pacient infectat în Ungaria.

Dintre cele 106 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 la categoria de vârstă peste 80 ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Citește și: Primarul de la Beleți-Negrești, accident în Gorj, în timp ce era căutat de poliție. A fugit din spital

Au fost raportate 17 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Bacău, Giurgiu, Neamț, Suceava, Tulcea, Vaslui, înregistrate în lunile octombrie și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 89 de decese.

 Din totalul de 106 pacienți decedați, 95 erau nevaccinați și 11 vaccinați. Cei 11 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.848. Dintre acestea, 665 sunt internate la ATI. Dintre cei 665 pacienți internați la ATI, 59 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 78 sunt minori, 74 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.875.728 de teste RT-PCR și 5.607.632 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.078 de teste RT-PCR (7.131 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.947 la cerere) și 33.616 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 19.433 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.152 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.811 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 29 de persoane. 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.403 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.390 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 decembrie, 918 sancțiuni contravenționale, în valoare de 226.600 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Citește și: PSD insistă pentru descentralizarea gestionării banilor din PNRR

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.815 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.947 în Spania, 202 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 31 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 200 de cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Citește și: Copii surprinși în timp ce aprindeau petarde în coșurile de gunoi, într-un cartier din Pitești

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 2 decembrie 2021– 9 decembrie 2021, au fost raportate 49.070.934 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

Citește și: Argeș. 23 de cazuri noi Covid-19 și trei decese

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit10.464.989         (-)145.605  (+830)
Franţa       8.048.931 (+323.817)120.032  (+805)
Spania  5.246.766   (+72.046) 88.237   (+157)
Italia  5.152.264  (+108.644) 134.472  (+541)
Germania  6.362.232  (+385.024)            104.512 (+2334) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 9 DECEMBRIE 2021 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
266.018.810  (+4.206.488)5.265.092  (+55.133)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 2 decembrie 2021– 9 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită