Coronavirus. 8.268 de cazuri noi și 463 de decese înregistrate în ultimele 24 de ore

de | 5.11.2021 13:48 | Actualitate

 

Până astăzi, 5 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.693.532 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.020 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.469.303 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.268 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 110 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba317031749,66
2.Arad378002799,79
3.Argeș429982708,54
4.Bacău389862085,48
5.Bihor4593641410.71
6.Bistrița-Năsăud18509673,80
7.Botoșani21621814,08
8.Brașov616992529,54
9.Brăila210751638,50
10.Buzău221182037,58
11.Caraș-Severin17480965,69
12.Călărași16868826,52
13.Cluj821974179,17
14.Constanța652131198,46
15.Covasna11650495,76
16.Dâmbovița341372058,49
17.Dolj431791505,31
18.Galați413043216,51
19.Giurgiu18502898,08
20.Gorj14392794,41
21.Harghita129571015,31
22.Hunedoara332802857,90
23.Ialomița182581037,50
24.Iași683653117,11
25.Ilfov7065137813,36
26.Maramureș295361163,68
27.Mehedinți14996726,31
28.Mureș363162658,56
29.Neamț294591155,42
30.Olt246081776,54
31.Prahova5977629810,35
32.Satu Mare19577943,66
33.Sălaj168071077,20
34.Sibiu395301838,90
35.Suceava365801333,12
36.Teleorman231681607,32
37.Timiș823133988,79
38.Tulcea12911696,63
39.Vaslui256311074,60
40.Vâlcea249661357,13
41.Vrancea167851054,93
42.Mun. București29087898811,61
43.Din străinătate**180312
44.Cazuri noi nealocate pe județe

17014*

-162
TOTAL1.693.5328.268

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

 

Citește și Maestrul extremelor, KTM EXC vine cu upgrade-uri inspirate de curse

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.163 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD55
3ARGEŞ37
4BACĂU34
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI4
8BRĂILA11
9BRAŞOV23
10BUZĂU46
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ16
14CONSTANŢA58
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ11
18GALAŢI21
19GIURGIU5
20GORJ27
21HARGHITA28
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA15
24IAŞI52
25ILFOV47
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI205
29MUREŞ36
30NEAMŢ30
31OLT41
32PRAHOVA30
33SĂLAJ10
34SATU MARE20
35SIBIU13
36SUCEAVA35
37TELEORMAN29
38TIMIŞ41
39TULCEA7
40VÂLCEA15
41VASLUI19
42VRANCEA12
Total   1.163

 

Până astăzi, 50.087 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

Citește și Nicolae Pavelescu: PSD propune 100 de soluții pentru stabilizarea urgentă a României

În intervalul 04.11.2021 (10:00) – 05.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 483 de decese (255 bărbați și 228 femei), din care 20 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

 

Dintre cele 483 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 43 la categoria de vârstă 50-59 ani, 131 la categoria de vârstă 60-69 ani, 148 la categoria de vârstă 70-79 ani și 146 la categoria de vârstă peste 80 ani.

 

439 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 24 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 20 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 20 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Galați, Iași, Mureș, Neamț, Prahova, Vâlcea, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 463 de decese.

 

Din totalul de 483 de pacienți decedați, 433 erau nevaccinați și 50 vaccinați. Cei 50 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 47 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.013. Dintre acestea, 1.877 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 354 sunt minori, 323 fiind internați în secții și 31 la ATI.

  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.399.992 de teste RT-PCR și 4.634.359 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.007 teste RT-PCR (10.058 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.949 la cerere) și 38.794 de teste rapide antigenice. 

 

Pe teritoriul României, 130.318 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.455 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.812 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane. 

 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.041 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 399 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 noiembrie, 3.175 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 636.164 lei.

 

 

Citește și Vineri-O nouă finală pentru Robert Glință, la Campionatele Europene de la Kazan

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

 

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.786 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 3 în Portugalia, 4 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 196 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

 

 

Citește și Liviu Dragnea, scrisoare deschisă către preşedintele PSD Marcel Ciolacu: ”De astăzi, Marcel, sunteţi trădători dovediţi ai intereselor acestui popor”

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

 

În intervalul 28 octombrie 2021 – 4 noiembrie 2021, au fost raportate 41.150.659 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

 

 

ŢARA

 

CAZURI 

CONFIRMATE

DECEDAȚI

 

Regatul Unit9.086.299  (+312.625)140.632  (+1099)
Franţa     7.180.832    (+40.538)117.802    (+213)
Spania5.019.255    (+12.580)  87.462    (+173)
Italia4.782.802    (+30.434)132.224    (+270)
Germania4.672.368  (+137.916)              96.192    (+707) 

 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 04 NOIEMBRIE 2021

 

CAZURI CONFIRMATE

 

DECEDAȚI

 

247.234.433  (+3.118.383)5.007.540  (+51.775)

 

  

 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 octombrie 2021 – 04 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

 

Grupul de Comunicare Strategică

 

 

Citește și Motocicletele Husqvarna în ediție limitată Rockstar cuceresc cele mai dificile trasee enduro

 

 

 

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii