Web Analytics

articol scris marți, 25 ianuarie 2022

Coronavirus. 19.685 de cazuri noi înregistrate în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.685 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 7.603 mai mult decât în ziua anterioară. 1.740 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

C:\Users\User\Downloads\WhatsApp Image 2022-01-25 at 11.17.12.jpeg

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și:  Polițist declarat eroul zilei după ce a salvat femeia accidentată pe trecerea de pietoni, în Pitești

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.9022067,47
2.Arad47.9813867,32
3.Argeș50.4882575,09
4.Bacău48.5125126,82
5.Bihor60.63267410,72
6.Bistrița-Năsăud23.1333018,37
7.Botoșani27.2283047,09
8.Brașov77.13556910,87
9.Brăila24.2331122,16
10.Buzău26.8341553,90
11.Caraș-Severin21.1891514,25
12.Călărași18.9841052,78
13.Cluj105.17984516,38
14.Constanța80.1129889,25
15.Covasna14.149392,77
16.Dâmbovița39.7422863,86
17.Dolj48.9842933,77
18.Galați48.1071914,39
19.Giurgiu21.165553,14
20.Gorj16.318522,14
21.Harghita16.9751276,19
22.Hunedoara40.7143027,14
23.Ialomița20.7561062,81
24.Iași80.7474665,94
25.Ilfov85.11248211,58
26.Maramureș38.62434410,16
27.Mehedinți16.521581,67
28.Mureș44.5473185,11
29.Neamț36.5722366,72
30.Olt27.522942,10
31.Prahova68.9043454,38
32.Satu Mare25.3862298,46
33.Sălaj20.5442238,13
34.Sibiu49.0273678,79
35.Suceava48.6403999,17
36.Teleorman26.2171182,28
37.Timiș103.671121814,93
38.Tulcea15.7472215,97
39.Vaslui28.9241242,72
40.Vâlcea28.8662514,18
41.Vrancea19.755793,56
42.Mun. București345.406252311,03
43.Din străinătate**3.77815
44.Cazuri noi nealocate pe județe

17.934*
4559
TOTAL2.048.89619.685

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Citește și:   Hora Unirii pe înălțimile de la Dâmbovicioara

C:\Users\User\Downloads\WhatsApp Image 2022-01-25 at 13.05.10.jpeg

În total, până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.048.896 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 33.637 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.827.324 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.336 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD28
3ARGEŞ17
4BACĂU30
5BIHOR35
6BISTRIŢA-NĂSĂUD14
7BOTOŞANI13
8BRĂILA10
9BRAŞOV51
10BUZĂU22
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ45
14CONSTANŢA49
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ25
18GALAŢI38
19GIURGIU6
20GORJ5
21HARGHITA15
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA8
24IAŞI63
25ILFOV62
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI362
29MUREŞ24
30NEAMŢ19
31OLT10
32PRAHOVA24
33SĂLAJ7
34SATU MARE19
35SIBIU23
36SUCEAVA55
37TELEORMAN19
38TIMIŞ52
39TULCEA12
40VÂLCEA11
41VASLUI15
42VRANCEA13
Total1.336

Până astăzi, 59.632 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2022 (10:00) – 25.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 44 de decese (27 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Cluj, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava,Teleorman, Timiș, Vaslui și Vâlcea.

Dintre cele 44 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 la categoria de vârstă peste 80 ani.

43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Citește și:   Argeș. Percheziții la 18 persoane bănuite de înșelăciune și uz fals

Din totalul de 44 de pacienți decedați, 34 au fost nevaccinați și 10 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.094, cu 724 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 650 de persoane, cu 21 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 650 de pacienți internați la ATI, 560 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 643 sunt minori, 636 fiind internați în secții, cu 23 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.615.645 de teste RT-PCR și 6.974.300 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.524 de teste RT-PCR (10.828 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.696 la cerere) și 41.539 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 123.695 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.905 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 85.839 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.801 apeluri la numărul unic de urgență 112. 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 ianuarie, 1.519 sancțiuni contravenționale, în valoare de 277.900 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.863 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 49 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Citește și: 25 Ianuarie 1755 – A fost fondată Universitatea din Moscova. „Ziua studenților în Rusia

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022, au fost raportate 71.650.086 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit15.217.280    (+599.966)151.987  (+1757)
Franţa     14.739.297 (+1.804.317)127.638  (+1333)
Spania8.518.975     (+747.608)  91.277    (+769)
Italia9.018.425  (+1.047.357) 141.825  (+1953)
Germania8.186.850     (+443.622)            116.081  (+1030) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 IANUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
328.558.243 (+21.184.452)5.548.696 (+56.542)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

0 Comentarii

Fraudă uriașă cu fonduri europene în România: 237 de proiecte suspecte și un prejudiciu de 3,5 milioane de euro. Trei persoane, trimise în judecată

O anchetă de amploare a Parchetului European (EPPO) a scos la iveală o presupusă schemă de fraudare a fondurilor europene […] Citește!

Criza de la Cernavodă ar putea lua sfârșit. Debitul Dunării începe să crească, iar autoritățile pregătesc repornirea unui reactor

Centrala Nucleară de la Cernavodă ar putea relua parțial producția de energie electrică în jurul datei de 15 noiembrie, după […] Citește!

Drum expres între Râmnicu Vâlcea și Autostrada Sibiu–Pitești: Proiectul a trecut de prima etapă, dar finanțarea rămâne o problemă

Planurile pentru construirea unui drum expres care să lege municipiul Râmnicu Vâlcea de Autostrada Sibiu–Pitești, în zona Tigveni, încep să […] Citește!

Transfăgărășanul se închide din cauza ninsorii și a ceții. Ce sector va fi afectat

Circulația rutieră pe Transfăgărășan (DN 7C) se închide marți, 27 octombrie 2026, de la ora 18:00, pe sectorul cuprins între […] Citește!

Scandal în Poliția Timișoara: Agent trimis în judecată după ce ar fi dezvăluit unui infractor unde se află un seif cu bani într-o locuință

Un agent de poliție din Timișoara a fost trimis în judecată, fiind acuzat că ar fi folosit informații confidențiale obținute […] Citește!

Cercetări după un accident pe DN 65, în Lunca Corbului. Un șofer de 26 de ani s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 26 de ani, din Pitești, a fost rănit într-un accident rutier produs pe DN 65, în comuna […] Citește!

aeroport cluj destinatii

Schimbări majore pe Aeroportul Cluj: Control automat al pașapoartelor și un sistem care permite aterizări pe ceață densă

Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca a făcut un pas important în modernizarea infrastructurii, prin implementarea a două sisteme destinate […] Citește!

Explozie într-o locuință din Argeș. Două persoane au suferit arsuri

O explozie neurmată de incendiu s-a produs marți seară, la o locuință din satul Cochinești, comuna Stolnici, județul Argeș. La […] Citește!

Cutremur în SuperLiga: CFR Cluj, UTA și Petrolul, în pericol să fie depunctate din cauza datoriilor!

Trei cluburi importante din SuperLiga riscă să fie sancționate cu depunctări în perioada următoare! CFR Cluj, UTA Arad și Petrolul […] Citește!

Programul etapei a 16-a din SuperLiga. Când se joacă FC Argeş – FCSB

LPF a anunțat programul etapei a 16-a din SuperLiga, care se va juca în penultimul weekend al lunii noiembrie. Etapa […] Citește!

„Tezaurul din lada de familie”, o nouă expoziție la Muzeul Golești

„Muzeul Viticulturii și Pomiculturii Golești invită publicul la vernisajul expoziției „Tezaurul din lada de familie”, semnată de Maria Mirela Mitroiu, […] Citește!

Exercițiu ISU Argeș, cu forțe și mijloace, după două scenarii de intervenție

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Cpt. Puică Nicolae” al județului Argeș organizează un exercițiu județean cu forțe și mijloace în […] Citește!

Omul săptămânii

Maria Teodora Niță

Opinie

dan-andronic-editorial

Un prieten nu îți trimite sabotori. Despre Măicuța Rusia

Din ediția tipărită

Închiderea Bulevardului „Pardon”, prilej de promenadă şi odihnă pe carosabil

Se perpetuează măsura restricționării circulației auto pe străzile adiacente Bulevardul ”Pardon” din Câmpulung, în week-end, deși fără acționarea bolarzilor, ci […] Citește!

Se caută medici pentru urgenţe la Câmpulung

După ce concursurile pentru recrutarea a mai multor medici primari și specialiști nu s-a soldat cu ocuparea tuturor posturilor oferite […] Citește!

Foto-pamflete

Capturare de câini cu poliţişti chemaţi cu apel la 112 de un… poliţist

Firma specializată în capturarea câinilor fără stăpân angajată de Primăria Ștefănești a ajuns vineri, 16 octombrie, la locul indicat că […] Citește!

Victorie pentru Lasconi după ce a fost dată în judecată de un subaltern

Rămășițele vremurilor pe când făcea pe reporterul de investigații în administrația locală s-au dispersat cumva luna aceasta pentru Elena Lasconi. […] Citește!

Salariul, această specie protejată prin contractul de muncă, riscă să dispară tocmai din instituţia care ar trebui să apere pădurea

Gărzile Forestiere, instituții care ar trebui să vegheze asupra fondului forestier, se confruntă cu o problemă cât se poate de […] Citește!

Foto-pamflete

Una caldă, alta rece pentru poliţişti argeşeni pensionaţi. Tatia şi-a recuperat impozitul, Ciolan s-a trezit prea târziu

Comisari șefi cu funcții în Poliția argeșeană, Cecilia Tatia și Gheorghe Ciolan, s-au judecat recent revendicând anumite drepturi bănești. Fosta […] Citește!

Plăţi necuvenite de 100.000 la Boteni pentru amenajarea Centrului Civic

Auditorii Curții de Conturi au găsit și la Boteni ceva nereguli cu salariile, dar nu a existat valoare mare ca […] Citește!

Foto-pamflete