Preşedintele PSD Argeș, Constantin Nicolescu, a declarat la ultima conferință de presă a partidului că în jurul datei de 10 iunie va avea loc Conferinţa Judeţeană pentru femei, urmând ca, în august sau septembrie, să aibă loc şi Conferinţa pentru tineret. De asemenea, şi în cadrul PSD Argeş, se desfăşoară o activitate de reorganizare a unor organizaţii teritoriale. „Vrem să consolidăm organizaţiile care nu au crescut ca număr de membri şi nu sunt foarte cunoscute în comunităţile respective. Sunt în jur de 18-23 de astfel de organizaţii ce trebuie refăcute”, a declarat Constantin Nicolescu, care a menţionat între organizaţiile ce trebuie consolidate pe cele din Ciofrângeni, Buzoieşti, Merişani și Băiculeşti. În acelaşi timp, Nicolescu a vorbit despre posibilitatea ca viitoarea regiune din care va face parte Argeşul să fie una experimentală. „Sud-Muntenia s-ar putea să fie o regiune cuplată cu Bucureştiul şi să se meargă pe poli de dezvoltare cu conducerea la Bucureşti. Se consideră că pot fi multe proiecte ce pot fi corelate între Bucureşti, Ilfov şi judeţele noastre. Anumite judeţe pot deveni poli de dezvoltare economică. Astfel, Sud-Muntenia ar putea să devină una dintre zonele pilot – experimentale. Sunt două – trei variante care vor fi puse pe masa Guvernului şi va fi aleasă una din ele. Noi avem potenţial pentru a fi pol de dezvoltare, avem bază naturală pentru turism, pomicultură, agricultură, zootehnie, iar pilonul industrial este Dacia. Dar dacă nu se modifică Constituţia, nu se va putea pune în aplicare, altfel am face studii fără finalitate”, a precizat preşedintele PSD Argeş, Constantin Nicolescu. Ionuţ BURCEA




0 Comentarii