Preşedintele CJ Argeş, Florin Tecău, a anunţat la ultima conferinţă de presă a instituţiei din acest an, că în 2015 vor începe lucrările de construcţie a clădirii ce va adăposti sediul Centrului regional de coordonare SMURD. Tecău a precizat că la ora actuală judeţul Argeş este centru regional SMURD pentru Sud-Muntenia, dar nu are un sediu pentru această instituţie. Clădirea care va adăposti acest centru regional se va construi în Piteşti, în curtea Unităţii de Jandarmi de pe strada Smeurei, iar finanţarea lucrărilor o va asigura Consiliul Judeţean Argeş. Centrul regional SMURD de la Piteşti va coordona toate cele şapte judeţe din regiunea Sud-Muntenia, respectiv Argeş, Prahova, Teleorman, Călăraşi, Dâmboviţa, Giurgiu şi Ialomiţa.
I.H.B.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii