Web Analytics

articol scris vineri, 17 octombrie 2025

Avem documentele, vi le prezentăm! Când deja era haos pe trasee, Consiliul Judeţean a plătit în august 2025 un alt studiu de trafic prin care să fie corectat cel din 2021, din pandemie

E panică, fiindcă așa s-a descoperit că licitația pentru transportul județean s-a organizat în baza studiului vechi de patru ani, din perioada Covid, când numărul de microbuze prevăzut era mult mai mic și călători mult mai puțini din cauza restricțiilor

Întrebare logică: cine a fost favorizat că licitația s-a adjudecat în baza studiului realizat la condițiile din pandemie?

Cu puțin timp înainte de începerea anului școlar, panicați de debandada creată în Argeș de noul transport județean de persoane, cei de la Consiliul Județean Argeș au încercat să dreagă „busuiocul”, plătind un studiu de revizuire a programului de transport, program care a fost creionat – așa cum vă spuneam – cu patru ani în urmă, în pandemie (!), tot pe baza unui studiu. Revenim, așadar, la această problemă majoră de interes public, din păcate neanticipată, pentru care se caută soluții abia după ce ea și-a produs efectele negative.

Programul de transport pus în operă în 2025 la condițiile din 2021 a creat haos încă de la debut

La solicitarea consilierului județean Ionela Garofița Iancu din partea AUR, C.J. Argeș arată că, la 28.07.2021, a semnat cu Institutul de Cercetări în Transporturi – INCERTRANS S.A. un contract pentru realizarea unui studiu de oportunitate în vederea stabilirii modului de delegare a serviciului de transport public județean (40.000 lei, fără TVA) și a unui studiu de trafic/mobilitate privind identificarea fluxurilor de călători necesar pentru întocmirea programului de transport județean de călători (80.000 lei, fără TVA). Termenul de execuție, de trei luni, a fost prelungit până la 30.12.2021.

Așadar, studiul de trafic a fost făcut la condițiile din pandemie, când fluxurile de călători și numărul de mașini erau reduse din cauza restricțiilor impuse. Și ce să vezi? Pandemia n-a fost eternă, viața a reintrat peste un an în normal, iar programul de transport pus în operă în 2025 la condițiile din 2021 a creat haos încă de la debut, oamenii reclamând insuficiența microbuzelor, a șoferilor și nerespectarea graficelor de circulație! Teoretic, aceste lucruri n-ar fi trebui să mai existe odată cu finalizarea licitației și adjudecarea traseelor. Practic, însă, transportul pe anumite loturi a scăpat de sub control, așa cum v-am relatat în câteva ediții ale ziarului nostru.
Prin urmare, la 13.08.2025, Consiliul Județean Argeș a comandat și a plătit un alt studiu de transport. Contractul de consultanță pentru evaluarea și revizuirea Programului de transport persoane prin curse regulate, cu valabilitate în perioada 2025-2032, a fost încheiat cu SC Sigma Mobility Engineering SRL și are valoarea de 90.000 lei, fără TVA, adică alți bani de la bugetul C.J. Argeș. Termenul de execuție a fost de două luni.

„Pe de-o parte, era un răspuns oficial, scris, că s-a mai făcut un studiu, iar pe de alta, cei de la Autoritatea de Transport ziceau «nu, doamnă, că se lucrează tot pe studiul vechi»”

Consilierul județean Ionela Garofița Iancu, care ne-a sesizat cu mai mult timp în urmă problemele legate de transportul județean de călători, vorbește despre bâlbâiala autorităților pe această temă: „Când loturile de trasee au fost scoase la licitație s-a demonstrat că studiile din pandemie nu mai sunt de actualitate și s-a mai realizat un studiu. De fiecare dată când am întrebat de aceste sudii, conducerea Consiliului Județean m-a trimis către departamentul abilitat. Dar se contraziceau unii pe alții. Pentru că pe cei de la departamentul abilitat i-am întrebat dacă se lucrează tot pe studiul comandat în 2021, făcându-se niște completări, sau dacă se face un nou studiu. Mi s-a spus «nu, nu nu», că se lucrează pe cel vechi, că nu mai sunt sume atribuite pentru un nou studiu, dar în răspunsul de la Consiliul Județean mi s-a spus că s-a mai făcut un studiu, care ne costă alți bani. Deci, pe de-o parte, era un răspuns oficial, scris, că s-a mai făcut un studiu, iar pe de alta, cei de la Autoritatea de Transport ziceau «nu, doamnă, că se lucrează tot pe studiul vechi». În completare, s-au trimis către Primării niște chestionare, care sunt, presupun, parte a studiului. Și atunci mă întreb: noi am dat suma de 90.000 de lei, cât a costat al doilea studiu, pentru a trimite niște chestionare la Primării?”

Ionela Iancu mai spune că problema transportului județean de călători din Argeș n-a fost gestionată profesionist. „Fiecare lot a fost scos pe rând la licitație, procedura a durat, au fost și contestații. Situația - presupun că tot dintr-o lipsă de comunicare - n-a fost gestionată într-un mod profesionist. Operatorii vechi au făcut contestații, bazându-se pe faptul că, așa cum am văzut, operatori nu prea erau pregătiți să preia aceste loturi; și s-a putut și demonstra. Că ei o dau înainte cu chestia că, «dom’ne, foștii operatori sunt supărați că au fost scoși de pe traseu»… Probabil că oamenii nu sunt supărați din cauza asta, ci că aceia care au câștigat traseele nu le fac. Iar foștii operatori au câte 20 de mașini funcționale pe un lot, care stau pe dreapta pentru că trebuie să facă altcineva (traseele – n.r.) cu trei mașini. Nici acum, când vorbim, pe lotul Mioveni nu se fac traseele cu mașinile cu care s-a licitat”.

„Să zicem că închidem un ochi și să spunem că un microbuz costă 200.000 de euro bucata, dar să vedem cum arată faptic acel microbuz de 200.000 euro bucata”

Pe de altă parte, Ionela Iancu mai anticipează o problemă legată de modul de funcționare a microbuzelor electrice la iarnă. „Aceste mașini, fiind electrice, au o sensibilitate la frig. Am mai primit și niște informații legate de starea de fapt a acestor microbuze. Adică starea fizică, pe care o s-o verific în perioada următoare, pe teren. Până la urmă, să zicem că închidem un ochi și să spunem că un microbuz costă 200.000 de euro bucata, dar să vedem cum arată faptic acel microbuz de 200.000 euro bucata. Eu, din întâmplare, am văzut unul dintre microbuzele școlare atribuit unei Primării din zona Mioveni. Era parcat în fața unei porți, a domnului conducător auto, presupun, și, la o scurtă analiză vizuală, vreau să spun că dacă mă răzemam de el ajungeam în partea cealaltă. Adică eu nu mi-aș lăsa copilul să se urce în așa ceva” - ne-a declarat d-na consilier județean, care e la curent și cu atacurile și jignirile la adresa „Jurnalului de Argeș” în scandalul microbuzeleor electrice școlare.
„Am văzut că deja s-au agitat apele și că sunteți ținta unor atacuri media. Pentru că probabil am deranjat și eu, și dumneavoastră cu niște lucruri, că ne-am permis să punem niște întrebări și să ridicăm niște probleme. Si de-aia. Știți că adevărul deranjează. Și întrebările deranjează” – a conchis Ionela Iancu.

Citește și Un alt scandal bubuie în Argeş după haosul creat de licitaţia traseelor maxi-taxi. Zeci de microbuze electrice şcolare, cumpărate la preţuri umflate!

Citește și Scandalul microbuzelor electrice şcolare cumpărate de Consiliul Judeţean la preţuri supraevaluate ia amploare: „N-ar trebui să coste mai mult de 100.000 de euro, cu totul!”

Citește și Uite că se poate! Microbuzele şcolare din Vâlcea au costat 100.000 euro bucata! La Argeş, preţul plătit a ajuns la 172.000 euro

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Premii pentru Nicolae Oprea

În preajma zilei de naștere (3 iulie), prof. dr. univ. Nicolae Oprea – critic literar și președinte al Filialei Pitești […] Citește!

Comunicat de presă. ALEX TECHNO GRID S.R.L.

COMUNICAT DE PRESĂ Societatea ALEX TECHNO GRID S.R.L., cu sediul social in Comuna Stalpeni, Sat Stalpeni, nr. 89, Judet Arges, […] Citește!

De la „Fără penali în funcţii publice”, la „Fără condamnaţi în funcţii publice”

„Fără penali în funcții publice” e un slogan care a făcut epocă în ultimul deceniu, fiind lansat și promovat de […] Citește!

Cuvânt şi Taine, o rubrică de pr. dr. Rafael Vintilă. Neurochirurg Alexandru Goleşteanu: „Ce este omul şi, în fond, ce anume trebuie vindecat în om?”

Protos. Dr. Psih. Rafael Vintilă: Suntem preocupați de adevăr. Medicul și asistenta trebuie să prescrie și să administreze unui pacient […] Citește!

Bolnavi şi… bolnavi. Cariera, ca o loterie

Nu există în lume un singur medic, de orice specialitate, cu o carieră de câteva decenii, căruia să nu-i fi […] Citește!

Marian Coman – inginer automatist: „De la inginer la un master la specialitatea Educaţie Muzicală Contemporană” (2)

C.R.: Pe lângă profesia de inginer, tu ești și în anul II de master în cadrul Universității Politehnice București, Centrul […] Citește!

Pastila de frumos. „Umbre şi lumini” (4). Adnotări

# Le găsesc necesare, cele trei articole anterioare în care m-am referit cu deosebire la vizita generalului Charles de Gaulle […] Citește!

Sfatul psihologului. De ce căutăm mereu un vinovat

Când ni se întâmplă ceva rău fără o cauză limpede, cum ar fi o boală apărută din senin, o pierdere […] Citește!

Dr. Vlad Negru şi dr. Marius Banu au participat la un program dedicat dezvoltării şi managementului afacerilor

În spatele unei clinici care evoluează se află oameni care aleg să înveţe permanent Dr. Vlad Negru și Dr. Marius […] Citește!

SĂNĂTATEA ÎNCEPE CU TINE

O campanie pentru o viaţă mai echilibrată, realizată împreună cu Golden Touch Wellness & Spa Trăim mai mult. Dar trăim […] Citește!

La mulţi ani sărbătoriţilor săptămânii!

Patru personalități argeșene își sărbătoresc ziua de naștere în perioada 19-25 august. Primul sărbătorit, pe 20 august, este Dumitru Chirleșan, […] Citește!

Primăria Municipiului Pitești anunță finalizarea proiectului “Renovare energetică Liceul Tehnologic Constantin Brâncuși”

Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată” Primăria Municipiului Pitești anunță finalizarea proiectului “Renovare energetică Liceul Tehnologic […] Citește!

Omul săptămânii

Bogdan Andone şi Dani Coman

Opinie

Premii pentru Nicolae Oprea

Din ediția tipărită

Zbatere în van pentru fostul primar de la Mihăești! I s-a respins și excepția de neconstituționalitate

Găsit în conflict de interese chiar înainte să încheie al cincilea mandat de primar al comunei Mihăești, Gheorghe Matei s-a […] Citește!

Sponsorizări de sute de mii de lei pentru Zilele Câmpulungului

O rectificare bugetară recentă a sporit veniturile Câmpulungului cu nu mai puțin de 285.600 lei proveniți din donații și sponsorizări. […] Citește!

Adaptarea vulturilor de pe Căpitanu decurge bine. Este un pas înainte spre eliberarea în natură

Cele 25 de exemplare de vultur sur aduse în martie pe Muntele Căpitanu, de la Rucăr, se adaptează foarte bine […] Citește!

Foto-pamflete

Şeful s-a întors la Bucureşti. „Armele” au rămas la Piteşti!

Subcomisarul Ștefan Marcu revine la IGPR, iar Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din Argeș rămâne fără șef. Coincidență? IPJ […] Citește!

Câmpulungul îşi cumpără staţii Smart, dar are transport public cu microbuze învechite

Intenția administrației locale din Câmpulung de a realiza transport public de persoane cu microbuze electrice este un proiect blocat, deși […] Citește!

Promovarea parcurilor naționale, o campanie inițiată de Fundația „Conservation Carpathia”

Este un demers la care partener este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și care are menirea să faciliteze și să […] Citește!

Foto-pamflete

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!