Web Analytics
scris miercuri, 25.05.2022

Autostrada Sibiu-Pitești. Se amână semnarea contractului pentru lotul 3

Semnarea contractului pentru proiectarea și execuția lotului 3 al Autostrăzii A1 Sibiu -Pitești se amână, cel puțin o lună după ce constructorul Strabag ( Austria) a depus contestație la Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor (CNSC), relatează economedia.ro.

Contestația a fost depusă, deși inclusiv marți, ministrul transporturilor Sorin Grindeanu anunța într-o intervenție pentru publicația Newsweek.ro că parafarea contractului este o chestiune de câteva zile. Lotul dintre Cornetu și Tigveni are o lungime de 37 de kilometri, este cel mai lung tronson al Autostrăzii de pe Valea Oltului și are o valoare estimată cuprinsă între 5,3 și 5,8 miliarde lei. 

Citește și: Autostrada Sibiu-Pitești. A fost desemnat câștigătorul pentru Secțiunea 3

În contestația depusă la CNSC de către constructorul Strabag solicită anularea evaluării prin care compania Astaldi a fost declarată câștigătoare și stabilirea propriei oferte ca admisibilă.

Contractul are o perioadă de proiectare ofertată conform factorului de evaluare de 12 luni și o perioadă de execuție de 45 de luni. Perioada de garanție a lucrărilor ofertată este de 120 de luni.

Traseul are o lungime de 37.4 km

Principalele lucrări ale acestei secțiuni sunt:

  • 95 de poduri și pasaje
  • Tunel cu două galerii independente, în lungime de 1.7 km/galerie
  • Nod rutier Cornetu și Nod rutier Văleni
  • Ecoduct în zona localității Călinești.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...